25. 03. 2019 15:34 , článok bol aktualizovaný 25. 03. 2019 18:57 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Csonti zo zločineckého gangu sátorovcov ide za mreže na 22 rokov

Doživotie nepadlo, hoci sa očakávalo.

Zsolt Nagy.
Zsolt Nagy. Foto: TASR

Na 22 rokov väzenia odsúdil v pondelok Špecializovaný trestný súd (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica Zsolta Nagya, prezývaného Csonti, ktorý bol pravou rukou šéfa zločineckého gangu Ľudovíta Sátora.  

Jeho bývalý ochrankár a šofér pred ŠTS spolu s niekdajšími komplicmi čelil obžalobe z viacerých starých vrážd a hneď v úvode procesu vlani v máji urobil vyhlásenie o vine. Tresty všetkých ôsmich sátorovcov, obžalovaných z 12 skutkov, sa pohybujú v rozpätí od 17 do 25 rokov. Rozsudok nie je právoplatný.

Doživotie nepadlo, hoci sa očakávalo. Ako to odôvodnil predseda senátu ŠTS, v prípade Csontiho rozhodlo jeho priznanie viny, orgánom činným v trestnom konaní výrazne pomáhal objasňovať trestnú činnosť a rozložiť zločineckú skupinu.

Najvyšší trest 25 rokov dostal Kristián Kadár, ktorý sa nepriznal k celej trestnej činnosti, iba k bodu obžaloby týkajúcemu sa jeho členstva v zločineckej skupine. Tá operovala v Dunajskej Strede, Galante, Komárne, ale aj na iných miestach Slovenska či Maďarska od roku 1999 do roku 2010.

 

Páchala násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidovala členov konkurenčného gangu pápayovcov, s ktorými súperila o územie vplyvu, a tzv. biele kone. Medzi obžalovanými bol aj expolicajt Boris Drevenák, ktorý vinu popiera. Sátorovcom mal dopredu poskytovať informácie o úmysloch polície. ŠTS ho poslal do väzenia na 17 rokov.

"Rozsudok vnímam ako spravodlivý a zákonný. Je za nami prvá etapa kauzy sátorovci. Je potrebné pochváliť vyšetrovací tím, ktorý naďalej usilovne pracuje. Vykopali sme ďalších desať tiel, takže určite budú ďalšie obžaloby, ďalší obvinení. Kauza sátorovci pokračuje," reagoval po vynesení verdiktu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Podľa neho je viac než pravdepodobné, že niektorým zatiaľ neprávoplatne odsúdeným sa tresty ešte zvýšia, keďže môžu byť obžalovaní i za ďalšie vraždy. Pribudnú aj tzv. ctihodní občania, ktorí pôsobili v komunálnej politike, či ďalší, ktorí si objednali u tohto gangu vraždy.
"Myslím si, že v počte vrážd sátorovci nemajú konkurenciu nielen na území Slovenska. 

Neviem o gangu v strednej Európe, ktorý by zabil vyše 40 ľudí," dodal prokurátor ÚŠP.
Medzi najbrutálnejšie popravy sátorovcov, za ktoré boli súdení, patrí vražda "vlastného" Andreja Reisza, ktorého zastrelili v roku 2006 a následne jeho telo rozporciovali, niektoré kusy pomleli a hodili do rieky. Rovnako brutálna bola aj vražda bosa ich gangu Ľudovíta Sátora v roku 2010. Jeho kostrové pozostatky sa doteraz nenašli a rovnako ani zbraň. Sátorovo zakopané telo mali viackrát presúvať z miesta na miesto, keď sa dozvedeli, čo chystá polícia.

Proces sa skončil takmer po roku a pre prísne bezpečnostné opatrenia sa konal za múrmi banskobystrického Ústavu na výkon väzby.

Rozsudky padli práve v deň, keď uplynulo presne 20 rokov od hromadnej vraždy desiatich členov gangu pápayovcov v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor.


VIAC Z Domáce