26. 03. 2019 12:18 , článok bol aktualizovaný 26. 03. 2019 12:39 | DUBNICA NAD VÁHOM/TV Markíza, TASR

Bašternák už vie, v ktorej väznici si odpyká trest

Väznica v Dubnici funguje už takmer polstoročie.

Ladislav Bašternák na archívnej snímke.
Ladislav Bašternák na archívnej snímke. Foto: TASR

Odsúdený Ladislav Bašternák si odpyká svoj päťročný trest vo väzení s minimálnym stupňom stráženia v Dubnici nad Váhom.

TV Markíza to potvrdili zdroje z justičného prostredia s tým, že do dubnického väzenia ho previezli v utorok (26. 3.).

Bašternák v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody doteraz absolvoval viacero zdravotných prehliadok, vrátane psychologických testov a iných náležitostí, a až potom sa mohlo rozhodnúť, do akého ústavu zo 17 slovenských väzníc ho premiestnia.

Podľa internetovej stránky ústav funguje ako väzenie pre mužov od októbra 1971. Bašternák môže svoje voľnočasové aktivity uplatniť v rôznych krúžkoch. Najviac je zo strany odsúdených záujem o športový, záhradkársky, šachový, hudobný, čitateľský, krúžok šikovných rúk, žurnalistický, akvaristický a pod vedením väzenského kaplána vedenú Biblickú školu. Môže však aj pracovať pre rôzne firmy, ktoré si v ústave objednávajú služby.

Žiadať môže o podmienku

Po dvoch tretinách vykonania trestu môže požiadať o podmienečné prepustenie. Dokonca už aj po odpykaní polovice trestu, kedy by po rozhodnutí súdu a odporučení riaditeľa ústavu a splnení ďalších podmienok nasledovala obligatórne nariadená kontrola technickými prostriedkami.

"Len čo sa rozhodnutie, podľa ktorého sa má vykonať trest odňatia slobody, stalo vykonateľným, predseda senátu príslušného súdu prvého stupňa alebo odvolacieho súdu ihneď vydá príkaz na zadržanie odsúdeného na účel jeho dodania do výkonu trestu odňatia slobody a zároveň nariadi výkon trestu odňatia slobody a dodanie odsúdeného do výkonu trestu odňatia slobody, ak je vo väzbe alebo mu bol uložený trest odňatia slobody prevyšujúci dva roky alebo je obava, že ujde, alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol výkonu trestu. Ak niet obavy, že odsúdený, ktorý je na slobode, ujde, alebo sa bude skrývať, môže mu predseda senátu na nastúpenie do výkonu trestu poskytnúť primeranú lehotu, aby si mohol obstarať svoje záležitosti. Táto lehota nesmie byť dlhšia ako jeden mesiac odo dňa, keď takéto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť," uvádza sa v Trestnom poriadku.

Podnikateľ spoznal definitívnu výšku svojho trestu pred necelými dvomi týždňami po tom, čo bratislavský krajský súd zamietol jeho odvolanie. Súd tiež rozhodol, že jeho majetok prepadne v prospech štátu a nesmie päť rokov podnikať.

Bašternák je vinný zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného. Previnil sa uplatnením neoprávnenej vratky DPH voči svojej spoločnosti BL 202 vo výške takmer dva milióny eur.

Pozrite si archívnu reportáž:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce