26. 03. 2019 15:19 , článok bol aktualizovaný 26. 03. 2019 15:29 | BRATISLAVA/TASR

Poslanci sa budú zaoberať tzv. Istanbulským dohovorom

Podľa národniara Pašku ustanovenie nie sú v súlade s ústavou.

Poslanec Jaroslav Paška (SNS).
Poslanec Jaroslav Paška (SNS). Foto: TASR

Národná rada sa bude na aktuálnej schôdzi zaoberať Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, tzv. Istanbulským dohovorom. Slovensko dohovor ešte neratifikovalo. Poslanec SNS Jaroslav Paška chce, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru.

Paška pripomenul, že dohovor už dlhší čas stojí v rámci procesu ratifikácie. Problémom dokumentu je podľa neho, že ustanovenia dohovoru nie sú v súlade s Ústavou SR. "Preto navrhujem, aby sme tento bod prerokovali a zaujali k nemu stanovisko," podotkol Paška. Plénum jeho návrh prijalo a zaradilo bod do programu schôdze.

SNS chce však zastaviť jeho ratifikáciu a o tomto procese chce hovoriť na aktuálnej schôdzi parlamentu. Plénum tento bod do programu zaradilo. "Žiadame vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila," povedal podpredseda SNS Jaroslav Paška na tlačovej konferencii v parlamente. Podľa SNS sú problémy v terminológii dohovoru a Ústavy SR. "Tá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú zakotvené v dohovore," doplnil Paška s tým, že slovenská ústava definuje manželstvo muža a ženy a nie partnerstvo pre rovnaké páry.

Dohovor spôsobil v minulosti napätie v koalícii

Vtedajšia ministerka spravodlivosti z Mosta-Híd Lucia Žitňanská dohovor presadzovala, SNS ho odmietala a vyhlásila, že chce, aby Slovensko vzalo svoj podpis spod dohovoru späť. Podľa SNS by dohovor mohol vytvoriť cestu registrovaným partnerstvám homosexuálov. SNS zároveň vyhlasovala, že je za ochranu žien a nemieni tolerovať násilie na nich páchané.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017

Niekdajší premiér Robert Fico (Smer-SD) pred rokom vo februári vyhlásil, že nedá súhlas, aby vláda predložila Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor) na ratifikáciu, pokiaľ budú existovať legitímne a zjavné rozpory medzi obsahom Istanbulského dohovoru a ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy. Fico to uviedol s tým, že ide o spoločné stanovisko všetkých troch strán vládnej koalície.

Poslanci Európskeho parlamentu následne v marci 2018 vyzvali členské štáty EÚ, ktoré ešte neratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, aby tak čo najrýchlejšie urobili. Výzva sa týkala aj Slovenska.

.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce