29. 03. 2019 11:06 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2019 14:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Slovensko neratifikuje Istanbulský dohovor

Poslanci schválili uznesenie, ktoré navrhlo SNS.

Hlasovanie o Instanbulskom dohovore.
Hlasovanie o Instanbulskom dohovore. Foto: TASR

Poslanci schválili uznesnesenie z dielne SNS k tzv. Istanbulskému dohovoru. Znamená to, že parlament požiada vládu o zastavenie jeho ratifikácie.

Zároveň má kabinet Petra Pellegriniho oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nechystá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

Zo 135 prítomných poslancov návrh uznesnia podporilo 101 poslancov, proti bolo 28, traja poslanci nehlasovali a jeden sa zdržal.

Návrh podporili poslanci Smer-SD, SNS, ĽSNS, Sme rodina a aj veľká časť poslancov Mosta-Híd a OĽaNO, pridali sa aj viacerí nezaradení.

Proti bol klub SaS, pár poslancov OĽaNO (Ján Budaj, Natália Milanová, Silvia Shahzad), Mosta-Híd (Peter Kresák, Katarína Cséfalvayová) a nezaradených (Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Simona Petrík, Martin Poliačik, Oto Žarnay). Hlasovania sa zdržali nezaradený Marek Maďarič, Martin Fedor a Irén Sárközy (obaja Most-Híd).

SNS zdôvodňovala uznesenie tým, že existujú pochybnosti pri výklade viacerých ustanovení dohovoru, že je v rozpore so slovenskou ústavou. Poukazuje napríklad na definíciu partnerstva, pričom slovenská ústava definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy.

Strana prišla s uznesením v čase, keď podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) nie je Istanbulský dohovor na programe dňa. Minister to označil za politickú agendu SNS. Dohovor spôsobil v minulosti napätie v koalícii.

Europoslanci Európskeho parlamentu vlani v marci vyzvali členské štáty Únie, ktoré ešte neratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, aby tak čo najrýchlejšie urobili. Výzva sa týkala aj Slovenska.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.

 

Reakcie na schválenie uznesenia

Stopnutie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor) bola pre SNS absolútne prioritná vec. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu Tibor Bernaťák, ktorý s kolegami zo strany poďakovali poslancom za podporu uznesenia, ktorým sa má zastaviť ratifikácia dohovoru. Dodávajú, že násilie odmietajú. SNS je ochotná diskutovať o zmenách v zákonoch.

"SNS je proti násiliu na ženách, nebudeme ho tolerovať, sme pripravení diskutovať o zmenách zákonov, ktoré by riešili násilie páchané na ženách," uviedol Bernaťák. Podpredseda SNS Anton Hrnko zdôraznil, že SNS nijakým spôsobom nechce zasahovať do individuálnych životov ľudí. "Každý má právo výberu svojho spôsobu života, prejavovať svoju lásku, ale nemôže dôjsť k ohrozeniu rodiny," uviedol. SNS zároveň uviedla, že odmieta adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, aj prítomnosť cudzích vojsk na území Slovenska.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce