02. 04. 2019 12:23 , článok bol aktualizovaný 02. 04. 2019 16:13 | BRATISLAVA/TASR

Smer po rokovaní strany: Chceme byť naďalej najsilnejšou stranou

Na stretnutí vyslovili poďakovanie neúspešnému kandidátovi na prezidenta SR Marošovi Šefčovičovi.

Predseda vlády Peter Pellegrini.
Predseda vlády Peter Pellegrini. Foto: TASR

Koaličná strana Smer-SD chce byť naďalej najsilnejšou politickou stranou s ambíciou vyhrať nasledujúce parlamentné voľby a byť významnou súčasťou novej vládnej koalície. Strana to uviedla vo svojom vyhlásení po utorňajšom pravidelnom obede úzkeho vedenia Smeru-SD. Rokovalo sa na ňom aj o výsledku prezidentských volieb, keďže predstavitelia strany ich vnímali rôzne.

Strana vo vyhlásení napísala, že jej predseda, podpredsedovia a generálny manažér na stretnutí vyslovili poďakovanie neúspešnému kandidátovi na prezidenta SR Marošovi Šefčovičovi za dôstojnú prezentáciu v prezidentských voľbách. Zároveň deklarovali "plný rešpekt" výsledku prezidentských volieb. 

"Smer-SD sa teší na ďalšiu spoluprácu so Šefčovičom. Veríme, že nová prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorej blahoželáme k víťazstvu, nezanechá po sebe takú negatívnu stopu ako odchádzajúci prezident Andrej Kiska," uviedla strana.

Jej predstavitelia deklarujú, že chcú zo Smeru-SD aj v budúcnosti najsilnejšiu politickú stranu, ktorá vyhrá nasledujúce parlamentné voľby. Priznávajú však, že cesta k tomuto cieľu si bude vyžadovať nové formy komunikácie a politickej práce. Smer-SD chce naďalej pôsobiť ako autentická sociálno-demokratická strana orientujúca sa najmä na ľudí práce. 

"Predpokladáme, že parlamentné voľby budú v riadnom termíne, v marci 2020, a preto okamžite otvárame diskusiu o politike a vládnutí. Najmä, ako reagovať na nové trendy v politike, ako osloviť nových voličov a dosiahnuť víťazstvo vo voľbách," spresnila strana vo vyhlásení.

Žiga vylúčil výmenu predsedu strany

Je čas, aby sme si vo vnútri strany Smer-SD povedali, ako ďalej. V utorok to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred obedom, na ktorom sa má zísť úzke vedenie vládnej strany.

Minister hospodárstva Peter Žiga vylúčil, že by sa mali rozprávať o výmene predsedu Smeru-SD Roberta Fica. „O predsedovi rozhoduje snem strany,“ podotkol.

Podpredseda Smeru-SD a parlamentný poslanec Juraj Blanár sa aspoň na základe svojich informácií nedomnieva, že by bol v strane konflikt.

S Kotlebom partneri nebudú

Predseda vlády zároveň odmieta, že by ĽSNS Mariana Kotlebu mala byť novým koaličným partnerom pre Smer-SD. Do centrály strany prišiel okrem Pellegriniho i predseda Smeru-SD Robert Fico, na otázky novinárov však nereagoval.

"Všetci sa vyvíjame - aj spoločnosť, aj strana. Na tom by nemalo byť nič zlé a nikto v rámci strany by to nemal vnímať tragicky a dramaticky. Tak ako je to v rodine, tak je to aj v politickej strane," povedal Pellegrini. Priznal však, že úzke vedenie strany malo už aj príjemnejšie obedy.

Premiér podľa vlastných slov zásadne nesúhlasí, aby bola Kotlebova ĽSNS vnímaná ako nový koaličný partner Smeru-SD.

"Nechcem a nikdy nebudem v koalícii s ľuďmi, proti ktorým sme bojovali v Banskej Bystrici, a ktorých sme nakoniec z Banskobystrického kraja vymietli preč. Ja nikdy nebudem súhlasiť, aby strana Smer-SD niekedy vytvorila akúkoľvek koalíciu s ľuďmi, ktorí popierajú základné hodnoty a našu históriu. To je červená čiara, cez ktorú neprekročím," vyhlásil.VIAC Z Domáce