Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
02. 04. 2019 15:17 | BRATISLAVA/TASR

Gajdoš ukáže poslancom správy z rokovaní s USA o obrannej zmluve

Premiér Pellegrini minulý týždeň vyhlásil, že ministerstvo zahraničných vecí bude pokračovať v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA.

Minister obrany Peter Gajdoš.
Minister obrany Peter Gajdoš. Foto: TASR

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) ukáže poslancom informačné listy o rokovaniach s USA o obrannej spolupráci aj svoje listy veľvyslancovi USA. Prisľúbil to na utorkovom (2. 4.) rokovaní výboru pre európske záležitosti.

Deklaroval tiež, že aj keď ministerstvo obrany nepokračuje v rokovaniach o zmluve s Američanmi, je pripravené poskytnúť odborné stanoviská, ak ho o ne rezort diplomacie požiada.

"Je veľmi dôležité, aby mali poslanci možnosť nahliadnuť do toho draftu, čo Američania poslali a do toho, aký sme mali mandát my. Som presvedčený, že je to iba politická bublina. Nikto nechcel mať americké muničné sklady na Slovensku," vyhlásil po rokovaní výboru jeho predseda Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý hovorí, že verí slovám predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), že pri každom rokovaní bude garantovaná suverenita Slovenska.

Európsky parlamentný výbor neschválil uznesenie, ktoré navrhol Jaroslav Paška (SNS). Ten chcel, aby poslanci oficiálne požiadali o návrh zmluvy rezort diplomacie. Podľa Blahu to už nebolo opodstatnené.

"Argument MZV je diplomatický - neukazovať dohody a stanoviská iných strán, pretože potom s vami logicky nikto rokovať nebude. Ale rezort obrany nie je viazaný týmito diplomatickými vecami," myslí si Blaha.

"Ide o drafty, návrhy rôznych úradníkov, ktoré zase odmietali druhí úradníci, a tak ďalej. Ale chceme to vidieť, aby sme verejnosť vedeli ubezpečiť, že nič také sa nechystalo. Žiadne základne, žiadni vojaci, žiadni Američania," vysvetlil poslanec. Poslanci preto budúci týždeň absolvujú stretnutie s expertmi ministerstva obrany. Podobné stretnutie už mali predtým na MZVaEZ SR.

Premiér Pellegrini minulý týždeň vyhlásil, že ministerstvo zahraničných vecí bude pokračovať v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA na úrovni rámcovej dohody. Cieľom rokovaní má byť potvrdenie, či Slovensko vie vyjednať zmluvu, ktorá nebude narúšať suverenitu krajiny, nebude garantovať prítomnosť vojsk USA na území Slovenska a nebude ho nútiť realizovať projekty, ktoré na svojom území nechce.

Nedávne rozhodnutie rezortu obrany, že sa nebude ďalej zúčastňovať rokovaní o Dohode o obrannej spolupráci, prekvapilo rezort diplomacie. Kritizoval ho aj prezident SR Andrej Kiska a niektorí opoziční aj koaliční poslanci. Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko následne vyhlásil, že nikto neodmietol financie z USA na opravu slovenských letísk, lebo žiadne ponúknuté neboli.

MO následne vysvetlilo, že financie z USA na modernizáciu vojenských letísk neodmietlo. Najprv je podľa neho potrebné dokončiť rokovania o predmetnej dohode.
Pred týždňom sa k tejto téme stretol premiér so šéfom diplomacie a ministrom obrany. Po stretnutí vyhlásil, že ak sa má rokovať s akýmkoľvek štátom, v tomto prípade so Spojenými štátmi americkými, tak len za podmienky, že bude absolútne garantovaná suverenita SR a neporušenie ústavy a zákonov SR.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce