03. 04. 2019 12:05 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Kiska uspeje, ak spojí všetkých a priláka aj Maďariča alebo Druckera, myslí si politologička

O svojich voličov by sa mali báť všetky strany.

Prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska oznámil vznik strany. Názov, členov a program ešte nepriblížil, no okamžite vyvolal diskusiu, či má šancu na úspech ďalšia nová strana. Kiska o novom projekte diskuje napríklad s Ivetou Radičovou, Luciou Žitňanskou či Gáborom Grendelom.

Politologičky Viery Žúborovej sme sa opýtali, aký potenciál má Kiskova strana a komu jeho vstup do straníckej politiky ublíž najviac.

Môže spojiť liberálov a konzervatívcov

Žúborová si myslí, že Kiska bude schopný zjednotiť spoločnosť, ktorá sa momentálne polarizuje aj na kultúrnych otázkach. Dosluhujúci prezident nikdy priamo neotváral kultúrne otázky či práva LGBT komunity.

Podľa Žúborovej to bude podobné ako u Mikuláša Dzurindu. Aj v SDKÚ boli vo vnútri strany skôr jednotlivci, alebo malé skupiny, ktoré politicky korektne komunikovali tieto témy. Nikdy však spoločnosť nepolarizovali.

"Skôr by bolo zaujímavé pozrieť sa na vekové rozloženie voličského segmentu a územného členenia, ktoré strana bude oslovovať. Osobne si myslím, že sa bude skôr orientovať na malé mestá a vidiecke obyvateľstvo, skôr osloví už staršiu generáciu nad 35 rokov a tých, ktorí v minulosti volili SDKÚ-DS," hovorí Žúborová.

Progresívnemu Slovensku by preto veľa hlasov zobrať nemal. Tí sa zameriavajú skôr na mestských a progresívne zmýšľajúcich ľudí.

Najdôležitejšie však podľa nej bude, aké osobnosti priláka.

Otázny je Maďarič aj Drucker

Podľa Žúborovej má Kiska šancu prilákať niekoľko typov ľudí. Nové a spoločensky aktívne tváre, ale aj odídencov z tradičných strán so silným príbehom alebo dobrou povesťou experta.

Nimi by mohli byť bývalý minister kultúry Marek Maďarič či Tomáš Drucker. Hovorí sa aj o Lucii Žitňanskej, Jane Žitňanskej a Gáborovi Grendelovi. Pre Kisku by mohli byť zaujímavé aj nestranícke politické osobnosti z regiónov.

Z nich by si Kiska mohol vyberať. V posledných župných a komunálnych voľbách sa na politickej scéne objavilo veľa nových a úspešných tvárí. Práve na regionálnej úrovni dlhodobo vyhrávajú nezávislí kandidáti bez straníckej minulosti.

Báť by sa mali všetky súčasné strany

Podľa Žúborovej má Kiskova strana veľký potenciál. Môže prilákať voličov takmer všetkých súčasných relevantných strán.

Najviac ohrozené sú strany Oľano a SaS, aj mimoparlamentá SPOLU, ak sa nezlúčia do jednej koalície. Zaujímavá ešte môže byť reakcia voličov Mostu. Kiska by mohol zobrať aj časť voličov Smeru, ktorý preferenčne klesá každým novým prieskumom verejnej mienky. Práve ľudia ako Maďarič a Drucker majú šancu prilákať smeráckych voličov.

Podľa tohto scenára sa tak naplní sen Igora Matoviča, ktorý po rekonštrukcii vlády hovoril o vzniku nového SDK. Dokonca ponúkol na kandidátke OĽANO miesto aj pre KDH a SMK.

Na Matovičovu ponuku reagovali strany vlažne. Potenciál byť všeľudovou stranou má teraz Kiska.

"V prípade, že bude Kiskova strana schopná predstaviť program a tím, ktorí budú kopírovať zlaté časy SDKÚ-DS, skĺbiť do svojich radov umiernených liberálov aj umiernených konzervatívcov, tak má veľkú šancu na úspech," myslí si Žúborová.

Stať sa ale môže presný opak- strany ostanú rozdrobené a jediní, kto na tom získa budú Marian Kotleba a Boris Kollár. O ich voličov sa zatiaľ nikto výrazne nebije a podľa prieskumov neustále rastú.

Kampaň bude útočná

Žúborová však poukazuje aj na to, že Kiskova strana môže rozbiť črtajúcu koalíciu Progresívneho Slovenska a Spolu a zároveň môže vytunelovať SaS a OĽANO. Môže dokonca aj viac polarizovať spoločnosť a zároveň aj rozbiť súčasnú vládnu koalíciu. Scenárov je teda niekoľko.

Vládne strany ešte môžu riskovať a vyvolať predčasné voľby. V takom prípade by Kiska nemusel stihnúť zmobilovať voličov a zároveň by tak teoreticky mohli koaličné strany zastaviť pád svojich preferencií.

"Netreba zároveň zabúdať na negatívnu a útočnú kampaň. A na to akým spôsobom budú vládne strany útočiť na Andreja Kisku, a tým znechutiť potenciálnym voličom voliť novú stranu. Už pár kostlivcov vypadlo súčasnému prezidentovi zo skrine a malo to aj vplyv na jeho dôveryhodnosť, ktorá poklesla," upozorňuje Žúborová.

Smer sa musí umierniť, inak je malá šanca na stabilnú vládu

Podľa Žúborovej netreba zabúdať, že Smer má stále silný koaličný potenciál a veľmi záleží na tom, kto bude stáť na jeho čele.

V prípade, že na čele smeru bude stáť Robert Fico, bude pokračovať v útočnom tóne a strašiť ultraliberálnou agendou. Týmto sa priblíži ku koalícii, ktorá bude kopírovať štýl maďarského premiéra Viktora Orbána. Takáto vláda by zrejme stála na otvorenej alebo tichej Kotlebovej podpore.

Alebo môže Smer viesť Peter Pellegrini a strana sa tak stane prijateľnejšou pre ostatné strany mimo nacionalistického prúdu.

"Slovenská spoločnosť je tak polarizovaná, že bez umierneného Smeru pod niekým iným ako Ficom, nie je schopná zostaviť stabilnú vládnu koalíciu. Zároveň všetko záleží na voličskom potenciály Kiskovej novej strany a jeho výtlaku," dodáva Žúborová.

Tému spracovala Martina Töröková.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce