03. 04. 2019 18:31 | BRATISLAVA/TV Markíza

Deviataci a gymnazisti absolvovali Testovanie 9. Tu sú otázky, zvládli by ste ich?

Výsledok môže ovplyvniť aj to, čo bude s osemročnými gymnáziami ďalej.

Testovanie 9
Testovanie 9 Foto: TV Markíza

Ako obstoja osemročné gymnázia? Ich 15-roční žiaci prvýkrát písali celoštátne testy zo slovenského jazyka a matematiky, tak ako všetci deviataci. Štát chce zistiť, čo sa študenti kvarty doteraz naučili v porovnaní s rovesníkmi v základných školách. Výsledok testovania môže ovplyvniť, čo bude s osemročnými gymnáziami ďalej.

Nad testami sa zapotilo takmer 42-tisíc žiakov. Tradične všetci deviataci v základných školách a prvý raz študenti v osemročných gymnáziách.

Osemročné gymnáziá si musia zvykať na to, čo základné školy poznajú roky. Štátu dnes chýbajú údaje, ako sú na tom ich 15-roční žiaci oproti rovesníkom, ktorí idú na strednú zo základnej školy. A nielen to. Neskôr pri maturite sa totiž ukazuje, že výsledky študentov sú porovnateľné s bežnými gymnáziami.

„Osemročné gymnáziá majú čoraz horšie výsledky a dostávajú sa na úroveň štvorročných a potrebujeme sa pozrieť, čo sa deje na vstupe a či naozaj vedia potiahnuť detskú populáciu," myslí si ministerka Martina Lubyová.

Jeden zo študentov gymnázia nám povedal, že pani ministerke ukážu, že sú múdrejší a zaslúžia si byť na osemročných gymnáziách.

Testovanie štvrtákov v osemročných gymnáziách nie je jediná novinka. V tomto roku majú študenti viac úloh, z oboch predmetov 30 a dostali na ne viac času.

Napríklad na matematiku 90 minút. Mnohí študenti skončili pred limitom a s dobrým pocitom. Testy totiž písali pod menším tlakom. Nejde im o nič, na rozdiel od deviatakov. Výsledok ukáže, či musia písať prijímačky na strednú školu.

Výsledky v elektronickej podobe dostanú všetci do konca apríla. Najnovšie môžu osemročné gymnáziá prijať iba päť percent žiakov a niektoré sa obávajú, že testovanie ich má postupne utlmiť.

Ministerka Lubyová však upokojuje. „To nie je o tom, žeby sme na základe týchto výsledky rušili nejaký typ škôl, my sme už zaviedli päťpercentnú kvótu," vyhlásila.

Takto vraj získajú ďalšie dôležité údaje o školách a novému ministrovi po voľbách sa bude ľahšie uvažovať, čo s osemročným štúdiom ďalej.

Výskušajte si aj vy, ako by ste obstáli v dnešnom testovaní:

T9 - slovenský jazyk a literatúra

T9 - matematika

Zdroje testov: nucem.sk

Na testovaní deviatakov i študentov kvarty bola reportérka Andrea Šprochová.

 


VIAC Z Domáce