04. 04. 2019 19:00 | PREŠOV/TV Markíza

Za smrť 12-ročného dievčaťa dostali lekári len tisíceurovú pokutu

Obaja však vinu odmietajú.

Soničkin hrob.
Soničkin hrob. Foto: TV Markíza

Za smrť tínedžerky dostali len tisíceurovú pokutu. Dvaja lekári z bardejovskej nemocnice ale svoju vinu stále popierajú. Ani po deviatich rokoch prípad úmrtia školáčky súdy neuzavreli.

Dvanásťročná Soňa Oravcová skonala 27. apríla 2010 v bardejovskej nemocnici. Jej rodičia boli od začiatku presvedčení, že tam niečo zanedbali.

Žiačka osemročného Gymnázia v Giraltovciach spadla v škole počas telocviku. Hlavou sa zachytila o volejbalovú sieť.

Učiteľka s ňou prišla k lekárke a odtiaľ ju záchranka previezla do nemocnice. Tam si najprv mysleli, že prekonala epileptický záchvat. Riaditeľ nemocnice Marián Petko nám vtedy povedal, že dievča prijali do nemocnice v pomerne už vážnom stave, následne sa ten stav výrazne komplikoval. Lekári až večer po CT vyšetrení zistili, že má krvácanie do mozgu. Ani rýchlou operáciou sa ju už zachrániť nepodarilo.

Rodičia vo svojej bolesti chceli len spravodlivosť a najmä to, aby sa z osudnej chyby poučili všetci lekári

Sonina mama, pani Katarína, hovorí, že dcéra mala prasknutú lebku a silné krvácanie do mozgu. Mladá, vtedy ešte neatestovaná lekárka a jej starší kolega, za prečin usmrtenia z nedbanlivosti dostali najprv trestným rozkazom dvojročnú podmienku. Odvolali sa a na súde chceli dokázať svoju nevinu. Znalci ale jednoznačne tvrdili, že pochybili. Namiesto podmienky napokon dostali peňažný trest.

Voči rozsudku sa odvolal prokurátor i obžalovaní, no na krajský súd vo štvrtok (4. 4.) neprišli.

Rodičia vo svojej bolesti chceli len spravodlivosť a najmä to, aby sa z osudnej chyby poučili všetci lekári. „Ja im neprajem nič zlé, ale aby sa nič podobné už nestalo," dodala pani Oravcová.

V Prešove nakrúcal reportér Martin Jedinák.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce