08. 04. 2019 15:08 , článok bol aktualizovaný 08. 04. 2019 15:21 | BRATISLAVA/TASR

Jeden z obvinených v kauze Kuciakovej vraždy sa postavil pred súd v inom prípade

Predvolaní boli dvaja svedkovia, jeden z nich sa ospravedlnil.

Zoltán Andruskó po vzatí do väzby.
Zoltán Andruskó po vzatí do väzby. Foto: TASR/ Dušan Hein

Vypočutím jedného svedka v prípade krátenia dane pokračovalo v pondelok súdne pojednávanie so Zoltánom Andruskóm, ktorý je jedným z obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Z pojednávania bola vylúčená verejnosť, "pretože si to vyžaduje iný dôležitý záujem obžalovaných".

Predvolaní boli dvaja svedkovia, jeden z nich sa ospravedlnil. Termín ďalšieho pojednávania vytýčil súd na 22. mája, keď budú podľa slov sudkyne predvolaní všetci deviati svedkovia.

Svedok, ktorý v pondelok v kauze vypovedal, tvrdí, že obvinených nepozná a že nevie ani bližšie špecifikovať, o aké konkrétne skutky malo ísť pri podvodoch.

"Ide o nejakú činnosť, ktorá súvisí s nejakým nadmerným odpočtom," povedal po vypočutí súdom svedok.

Zoltán Andruskó dal súhlas na konanie v neprítomnosti, na pondelkový súd ho nepredviedli. Na pojednávaní sa zúčastnil druhý obžalovaný Ján Minarových. Ten sa k prípadu nechcel vyjadrovať.

Zoltán Andruskó čelí obvineniu zo skrátenia dane a poistného spolu s Jánom Minarovýchom. V tomto prípade im hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Podľa portálu dlznik.sk má Zoltán Andruskó nedoplatok na daniach vyše milióna eur.

Podľa dostupných informácií ide o to, že Ján Minarových ako konateľ spoločnosti podal 25. mája 2012 daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie mesiac apríl roku 2012, v ktorom uviedol daňovú povinnosť vo výške viac ako 442-tisíc eur, pričom si uplatnil neoprávnené odpočítanie dane z pridanej hodnoty na podklade ôsmich fiktívnych dodávateľských faktúr.

Tie mu vystavil Zoltán Andruskó ako konateľ spoločnosti, pričom obaja obvinení konali s vedomím, že zdaniteľné plnenia sa nikdy neuskutočnili a že tieto fiktívne faktúry boli vystavené len z dôvodu neoprávneného zníženia vlastnej daňovej povinnosti daňového subjektu.

V dôsledku toho Ján Minarových neoprávnene odpočítal daň z pridanej hodnoty vo výške viac ako 440-tisíc eur, a tak dosiahol zníženie vlastnej daňovej povinnosti spoločnosti až na sumu 1.947,23 eura, čím spoločnosti vznikol dlh na neoprávnene zníženej dani z pridanej hodnoty voči Slovenskej republike vo výške 440.361,89 eura.

V prípade vraždy Jána Kuciaka bol Zoltán Andruskó označený za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľom skutku. Ako jediný zo štvorice obvinených má spolupracovať s políciou.

Práve on mal označiť za objednávateľa vraždy kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný v inom prípade.

Pozrite si reportáž René Mezidhradského, ktorý bol na súdnom pojednávaní.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce