09. 04. 2019 17:33 , článok bol aktualizovaný 09. 04. 2019 18:06 | BRATISLAVA/zg, TV Markíza, TASR

Najvyšší súd odložil rozhodnutie o zrušení Kotlebovej strany

Návrh podal pred takmer dvomi rokmi generálny prokurátor.

Prívrženec ĽSNS pred pojednávaním na NS.
Prívrženec ĽSNS pred pojednávaním na NS. Foto: TASR
Podpredseda strany ĽSNS Milan Uhrík pred sídlom NS SR počas rozhodovania o rozpustení strany.
Prívrženci strany ĽSNS pred Najvyšším súdom.
Prívrženci ĽSNS pred budovou Najvyššieho súdu.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR odročil termín hlavného pojednávania vo veci prípadného rozpustenia parlamentnej ĽSNS na 29. apríla. Rozhodol tak po tom, ako si na utorkovom pojednávaní vypočul argumenty žalobcu a obhajoby.

Zástupca Generálnej prokuratúry (GP) SR Ivan Minár v záverečnej reči trval na argumentoch týkajúcich sa protirómskych prejavov strany. Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označili za totalitný. Vidí tu podobnosť s vojnovým Slovenským štátom.

 

"Samozrejme, že tento proces nesie politické znaky. Veď predsa odporcom je politická strana," reagoval na tvrdenia protistrany, ktorá namietala politickosť návrhu.

Obhajoba návrh na rozpustenie strany naďalej odmieta, nevidí dôvody na rozpustenie strany. Predseda a štatutárny zástupca ĽSNS Marian Kotleba tvrdí, že žalobca nepredložil žiaden konkrétny dôvod, ktorý by dostatočne odôvodňoval návrh na rozpustenie strany.

Priebeh verejného zasadnutia, ako aj zhromaždenia prívržencov ĽSNS, sledovalo 51 akreditovaných novinárov a ďalších približne dvadsať médií. Medzi nimi boli aj zástupcovia zahraničných médií z Českej republiky, ale aj britskej agentúry Reuters či americkej AP.

Pojednávanie sprevádzal aj protest prívržencov ĽSNS, ktorí sa spred budovy NS SR presunuli pred Generálnu prokuratúru SR. Bolo ich zhruba 300, priebeh protestu bol pokojný. Polícia situáciu monitorovala.

Počas utorkového pojednávania mali z dôvodu mimoriadnych bezpečnostných opatrení zamestnanci Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, ktoré sídli v jednej budove s NS SR, možnosť pracovať z domu.

Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017.

Dianie sme po celý deň sledovali online, na súde bol René Medzihradský, v uliciach Bratislavy protest prívržencov strany nakrúcal Viktor Serebryakov.


 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce