09. 04. 2019 17:03 | BRATISLAVA/TV Markíza

Analytici vypočítali, akú sumu by ste si mali mesačne odkladať do dôchodku

Aby ste si vykryli zníženie dôchodkov, postupovať môžete nasledovne.

Dôchodky - ilustračná snímka.
Dôchodky - ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com

Čím kratšie budete sporiť, tým viac peňazí musíte odložiť, aby ste si vykryli zníženie dôchodkov. Po tom, čo parlament schválil zastropovanie dôchodkového veku, analytici prepočítali, akú sumu by ste si mali mesačne odkladať.

Zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov schválili poslanci koncom marca. Ženy majú ísť za výchovu dieťaťa do dôchodku ešte skôr. Zmena ústavy však doteraz nesie viacero nezodpovedaných otázok.

Dôsledky zmeny ústavy pocítia dôchodcovia reálne až o 15 rokov, politici sa dovtedy musia dohodnúť, kde na to zoberú. Je to ale dosť dlhý čas a zodpovednosť tak prechádza z rúk štátu do rúk budúcich penzistov. Analytici prepočítali, čo to znamená v praxi.

Ak by si chcel budúci penzista vykompenzovať spomínaný výpadok, pri priemernom dôchodku by potreboval každý mesiac dodatočných 43 eur. To znamená, že ak je ešte mladý a robiť bude ďalších 40 rokov, odložiť by si mal z výplaty po 13 eur mesačne. No 50-nik by mal usporiť podstatne viac.

Odborári, ktorí zbierali podpisy na vypísanie referenda za zastropovanie dôchodkového veku ale argumentujú, že menej nedostanete.

 


VIAC Z Domáce