18. 04. 2019 17:30 | BRATISLAVA/Reflex

Na verejnosť sa dostali zábery krutého prevozu jahniat, ochranári hovoria o stredovekých metódach

Jahňatá, ako symbol Veľkej noci, vyvážame do Talianska. Pozrite sa, ako sa zaobchádza so zvieratami u nás.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Čím je pre nás vianočný kapor, tým je pre talianov veľkonočná jahňacina. Každoročne je o ňu mimoriadny záujem a tamojší gurmáni si pochvaľujú najmä mäso zo Slovenska. Menej sa však už hovorí o odvrátenej strane tejto tradície. 

Ochrancovia zvierat dlhodobo upozorňujú na transporty živých jahniat. Hovoria, že v cieľových destináciách, do ktorých okrem Talianska patrí napríklad Egypt a Turecko, sa so zvieratami kruto zaobchádza a porušujú sa pritom medzinárodné dohovory. Upozorňujeme, že nasledujúce dve reportáže nie sú vhodné pre maloletých a citlivé povahy.

Téme sa venovala reportérka Reflexu Miroslava Ondrejčíková

 

Niekoľkotýždňové jahňatá prekonávajú každý rok trasu dlhú vyše dvetisíc kilometrov, aby sa stali tradičnou talianskou veľkonočnou pochúťkou. Našich chovateľov môže záujem zo zahraničia len tešiť a ich prácu ani nikto nespochybňuje. 

Ochrancovia zvierat sa však pýtajú, či je nutné, aby boli mláďatá prevážané zaživa, keďže podľa nich dlhé transporty pre ne znamenajú nevýslovný stres a utrpenie bez jedla a vody. Na problém sme sa boli pozrieť na najväčšej jahňacej farme na Slovensku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce