18. 04. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vo vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice našiel vyšetrovací tím ďalšiu dôležitú skladačku

V Kolárove objavili muža, ktorý mal podľa informácií televízie Markíza prerábať vražednú zbraň. Spravili u neho už aj domovú prehliadku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Vo vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice našiel vyšetrovací tím ďalšiu dôležitú skladačku do mozaiky celého prípadu. V Kolárove objavili muža, ktorý mal podľa informácií televízie Markíza prerábať vražednú zbraň. Spravili u neho už aj domovú prehliadku.

Muž v Kolárove sa vraj dlhé roky pozná s Tomášom Szaboóm. Bývalým vyšetrovateľom, ktorého pôvodne považovali za vykonávateľa vraždy snúbencov. Policajti z protizločineckej jednotky sa pohybovali v areáli pozemku niekoľko hodín. Zaujímala ich najmä garáž, v ktorej má mať Kolárovčan dielňu. 

Do brány však vošli aj odborníci na balistiku z Kriminalistického a expertízneho ústavu. Podľa našich zdrojov mal práve majiteľ domu upravovať vražednú zbraň, ktorou Miroslav Marček, podľa vlastných slov, vystrelil na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. 

Zbraň mal nielen upravovať, ale údajne na ňu vyrobil aj tlmič. Marček aj Szabó bývajú od tohto muža sotva dva kilometre. Na to, čo sa tam dialo, sme sa pýtali aj na úrade špeciálnej prokuratúry. „K úkonom vykonávaným včera príslušníkmi NAKA sa nebudeme vyjadrovať," reagovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Experti už majú v rukách hlaveň zbrane, ktorú z Váhu vytiahli potápači. Miesto, kam odhodili časti vražedného nástroja, policajtom ukázal Miroslav Marček, ktorého pôvodne považovali za pomocníka pri zločine. K streľbe na snúbencov sa priznal až teraz. Otec zavraždeného novinára si však spomína na úplne prvú výpoveď jeho bratranca. 

„Boli také narážky, aspoň pán Szabó vypovedal tak, že v tom ich dome bol vlastne Marček, nie on. Na veci to nič nemení. Oni dvaja boli obzrieť miesto činu, oni dvaja boli na kamerách zachytení, jeden z nich to spravil, priznal sa k tomu Marček," hovoril otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.

Nie všetko podľa našich zistení ale na výpovedi Marčeka sedí. Aj doterajšie dôkazy ukazovali na Szabóa. Práve preto bude musieť vyšetrovací tím overovať vierohodnosť Marčekovej výpovede. „Dopĺňať znalecké posudky z antropológie, z balistiky, možno aj zo súdneho lekárstva, čo bude kľúčové, tak bude rekonštrukcia," povedal právny zástupca Daniel Lipšic. „My sa toho asi nezúčastníme, aspoň tak sme sa dohodli, že chceme z toho len obrazový záznam," pokračoval Jozef Kuciak. Verí, že obžaloby na prvých štyroch obvinených podajú čoskoro.

„Tým sa uzavrie len tá časť vykonania vraždy. Objednávanie, to už bude mať dlhšie trvanie. Neviem, či sa vôbec kedy dozvieme, kto bol priamo zadávateľom tej vraždy," dodal Kuciak.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej

 


VIAC Z Domáce