19. 04. 2019 17:55 | STRÁŽSKE/TV Markíza

Trojuholník smrti. Na východnom Slovensku našli stovky stovky ton odpad s toxickými látkami

Okrem toho tam chemický odpad vyteká rovno do lesného potoka.

Odpad.
Odpad. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Trojuholník smrti, aj tak sa hovorí časti východného Slovenska. Chemický odpad tam vyteká rovno do lesného potoka a najnovšie tam úradníci našli sudy s toxickými PCB látkami, ktoré sú nahádzané v sklade s pootvorenými dverami.

Popod uzamknutú mrežu sa môže dostať zver. Sklad sa nachádza v bývalej podzemnej teplárni v súkromnom lese.

Pozemok v minulosti patril Chemku Strážske, ktoré je už roky v likvidácii. Po chemickej výrobe z 80. rokov tu zostalo vyše 500 ton PCB látok.

Časť z nich úradníci našli aj v areáli závodu. O stovkách ton toxického nebezpečného odpadu v areáli bývalej chemičky sa desiatky rokov len hovorilo.

Úradníci tvrdili, že doposiaľ ich skontrolovať nemohli. Správca konkurznej podstaty s nimi údajne nekomunikoval. Veci sa pohli až po jeho zmene. Úrady teraz môžu hľadať spôsoby, ako toxický odpad čím skôr zlikvidovať.

Výroba a používanie PCB látok sú dnes zakázané. Nič s nimi nechce mať ani firma, ktorá v areáli bývalej chemičky pôsobí dnes. Tá tvrdí, že polychlórované bifenyly nikdy nevyrábala, nevyrába a ani ich nemá v držbe.

Na pozemku v ich susedstve ale našli sudy, z ktorých vyteká priamo do potoka zapáchajúca látka.

Úrady tento odpad zaradili na zoznam pravdepodobných enviro zaťaží. Dodnes ale nikto nezasiahol. Zaoberá sa ním už Okresný úrad v Prešove.

Viac v reportáži Vladimíra Bučka

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce