27. 04. 2019 19:22 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zisťovali sme, čo mohlo Marčeka viesť k nečakanému priznaniu k trom vraždám

Je za tým vidina nižšieho trestu, svedomie alebo taktika?

Miroslav Marček.
Miroslav Marček. Foto: TV Markíza

Po tom, čo sa Miroslav Marček priznal k vraždám troch ľudí sa mnohí pýtajú, čo ho k tomu viedlo. Je za tým vidina nižšieho trestu, svedomie alebo taktika? Zisťovali sme, čo môže týmto zvratom dosiahnuť.

Hoci je Miroslav Marček bývalý vojak, byť sedem mesiacov za mrežami môže byť náročné aj pre neho. Podľa súdneho znalca - psychológa sa v takýchto chvíľach zintenzívňuje práve rozmýšľanie a začínajú sa vynárať nové súvislosti.

„Motivácia každého obvineného je získať čo najvýhodnejšiu pozíciu v tomto trestnom konaní. Keďže ide o jednotlivcov, ktorí páchali najzávažnejšiu trestnú činnosť, ktorú páchali premyslene, tak si myslím, že to svedomie je práve na takej vedľajšej koľaji a ide tu práve o tú výhodnú pozíciu," vysvetlil klinický psychológ a súdny znalec Dušan Kešický.

Právny zástupca Kuciakovcov však tvrdí, že dôkazná situácia je vo veci veľmi silná. „To znamená, že rozumná obhajoba svojim klientom poradí skôr ísť cestou priznania, oľutovania činu a snahy mať čo najnižší trest," prezentoval svoj názor Daniel Lipšic.

Psychológ tvrdí, že podobný zvrat za svoju niekoľkoročnú kariéru ešte nezažil. Jeho úlohou je posudzovať osobnosť obvinených a napísať súdnoznalecký posudok. Treba však povedať, že v týchto konkrétnych prípadoch úkladných vrážd priamo zainteresovaný nie je.

„Je to priznanie prekvapivé. Väčšinou tie priznania, ku ktorým dôjde po nejakej dobe, bývajú prirodzene podložené a logicky vyplývajú z priebehu vyšetrovania. Ja som ju ešte nikdy nezažil," zdôraznil Kešický.

Vyšetrovatelia v takýchto prípadoch podľa neho musia byť ostražití, vždy myslieť na to, že je za tým taktika obvineného a môže hocikedy znova otočiť.

„Snaha o spochybnenie priebehu vyšetrovania a dosiahnutie akéhosi rozkladu niečoho, čo bolo zatiaľ relatívne pevne stanovené a začne sa mnoho vecí robiť nanovo a o toto im práve s vysokou pravdepodobnosťou ide," dodáva klinický psychológ.

Tomáš Szabó.
Tomáš Szabó. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk
 

Doteraz bol označovaný za strelca na Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Tomáš Szabó. Na základe dovtedy získaných dôkazov. Teraz budú musieť doplniť znalecké posudky, robiť rekonštrukciu zločinu a porovnať Marčekove výpovede so závermi znalcov.

V každom prípade, spolupráca s vyšetrovateľmi a prokurátormi môže Marčekovi v prípade vraždy novinára aj podnikateľa z Kolárova priniesť výhody. „Samozrejme, že aj on môže mať určité benefity, aj keď budú v určitom užšom rámci sa pohybovať, ako pri osobách, ktoré sa zúčastnili inou formou na tejto úkladnej vražde, on bol priamy vykonávateľ, on bol priamy strelec," zdôraznil Lipšic.

Právny zástupca Kuciakovcov si myslí, že vo všeobecnosti môžu za spoluprácu ponúknuť dohodu o vine a treste či zníženie trestnej sadzby. Špekulovať ale v tomto konkrétnom prípade ale nechce. Rozhodne až prokurátor.

Kauze sa venuje reportérka Zuzana Ferenčáková, ktorá pripravila aj túto reportáž do Televíznych novín.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce