23. 04. 2019 19:19 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pacienta, ktorému mal kubánsky liek spustiť rakovinu, zatiaľ ani nevyšetrili

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pacientove podozrenie prešetruje, hoci bez neho.

Pacienta, ktorému mal kubánsky liek spustiť rakovinu, zatiaľ ani nevyšetrili
Pacienta, ktorému mal kubánsky liek spustiť rakovinu, zatiaľ ani nevyšetrili Foto: TV Markíza

Podávanie kubánskeho lieku úrady zastavili, no pacienta, ktorému mal spustiť rakovinu prostaty, ani len nezačali vyšetrovať. Necertifikovaný zázrak z ostrova slobody má vraj podľa poslanca Miroslava Beblavého aj overenú alternatívu z Francúzska. Ministerstvo zdravotníctva ju ale odmietlo.

Kubánsky liek Heberprot dostal stopku po tom, čo vzniklo podozrenie, že u pacienta s takzvanou diabetickou nohou vyvolal rakovinu prostaty. Ministerstvo zdravotníctva sľubovalo okamžité prešetrenie.

Zaujímalo nás teda, ako rýchlo slovenské zdravotníctvo na podozrenie z nežiaducich účinkov zareagovalo. Opýtali sme sa preto rovno dotyčného pacienta, kto sa mu teda po vyše dvoch týždňoch ozval ako prvý. Uviedol, že „ doposiaľ ani pes na mňa nebrechol."

 

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pacientove podozrenie prešetruje, hoci bez neho.

Poslanec Miroslav Beblavý, ktorý na necertifikovaný liek upozorňoval hovorí, že zdravotníctvo malo pacientom ponúknuť to, čo je v Európe povolené a to je táto zdravotnícka pomôcka z Francúzska - sprej na poškodené tkanivá.

Kategorizačná komisia ale sprej, ktorý je podľa výrobcu registrovaný v európskej únii odmietla zaradiť do zoznamu zdravotníckych pomôcok. Ministerstvo tvrdí, že sprej nemožno porovnávať s kubánskym liekom.

Kubánsky liek používa vo svete asi 130-tisíc pacientov, rezort zdravotníctva čaká na odpoveď Kubáncov či zaznamenali podobné nežiaduce účinky. Budúcnosť deblokovaného kubánskeho zázraku je však nateraz otázna.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce