25. 04. 2019 19:16 | BARDEJOV/TV Markíza

Lekári zodpovední za smrť 12-ročného dievčatka spoznali tresty

Žiačka osemročného Gymnázia v Giraltovciach spadla v škole počas telocviku.

Lekári dostali za smrť dievčatka podmienku.
Lekári dostali za smrť dievčatka podmienku. Foto: TV Markíza

Namiesto tisíceurovej pokuty dostali podmienečné tresty. Dvoch lekárov z bardejovskej nemocnice odvolací Krajský súd v Prešove uznal vinných za smrť 12-ročného dievčaťa. Peňažný trest sa mu zdal nedostatočný.

Soňa (†12) zomrela 27. apríla 2010 v bardejovskej nemocnici. Jej smrť majú na svedomí dvaja lekári, ktorých prešovský Krajský súd dnes po deviatich rokoch definitívne uznal vinných z prečinu usmrtenia. Lekári doteraz vinu popierali.

Bardejovský Okresný súd im najprv uložil iba 1 000 eurové peňažné tresty, no voči rozsudku sa odvolali oni aj prokurátor. Lekári si dnes rozsudok vypočuť neprišli.

„Obžalovanému uložil trest odňatia slobody vo výmere dvoch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu troch rokov a obžalovanej trest vo výmere dvoch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov," uviedla hovorkyňa Krajského súdu Ivana Petrufová.

Sonini rodičia boli od začiatku presvedčení, že lekári zanedbali svoje povinnosti. Žiačka osemročného Gymnázia v Giraltovciach spadla v škole počas telocviku. Hlavou sa zachytila o volejbalovú sieť.

Učiteľka s ňou prišla k lekárke a odtiaľ ju záchranka previezla do nemocnice. Tam si najprv mysleli, že prekonala epileptický záchvat.

„Bola prijatá do nemocnice v pomerne už vážnom stave, následne sa ten stav výrazne komplikoval," uviedol vtedy riaditeľ nemocnice v Bardejove Marián Petko.

Lekári až večer po CT vyšetrení zistili, že má krvácanie do mozgu. Ani rýchlou operáciou sa ju už zachrániť nepodarilo. „Mala prasknutú lebku a silné krvácanie do mozgu," uviedla matka nebohej Katarína Oravcová. Podľa súdnych znalcov lekári jednoznačne pochybili.

Rodičia nebohej školáčky sú s podmienečným trestom spokojní. "My sme sa im nechceli pomstiť, vôbec nám o to nešlo," povedal otec nebohej Radoslav Oravec.

Nechceli, aby lekári skončili vo väzení, ale najmä, aby sa z ich chyby poučili všetci lekári.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Martina Jedináka:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce