26. 04. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ďalšie problémy s obedmi zadarmo. Súkromným škôlkam a jasliam nestíhajú robiť jedlá

Školské jedálne sú plne vyťažené a ministerstvo zakazuje odoberať obedy z iných prevádzok.

Obedy v škôlke
Obedy v škôlke Foto: TV Markíza

Ozvala sa nám súkromná materská škola z Ružomberka. Vravia, že sa ocitli v slepej uličke. Školská jedáleň ružomberskej samosprávy im totiž stravu pre deti prestane dodávať a podľa smerníc ministerstva školstva ju odinakiaľ brať nemôžu.

Do súkromnej materskej školy v Ružomberku vozia celodennú stravu pár minút pred tým, ako ju deti dostanú na stôl.

Od septembra budú mať v Ružomberku zrejme problém so stravovaním detí ešte v dvoch materských školách a jedných jasliach. Školská jedáleň samosprávy totiž pre obedy zadarmo nebude už stíhať iné dodávky.

Začali teda zisťovať, od koho by mohli odoberať. Regionálny hygienik ich nepotešil. Súkromné zariadenia, ktoré sú v sieti škôl a školských zariadení, musia odoberať stravu len zo školských jedální.

 

Inak ich ministerstvo vyradí zo siete. Tu je však minimálne zvláštne, že najmä v Bratislavskom kraji sú už teraz súkromné škôlky, ktoré neberú stravu zo školských jedální.

Tvrdenie, že to môže byť len zo školských jedální, obhajuje rezort školstva dvoma paragrafmi školského zákona. Explicitne sa ale v nich o ničom takom nepíše.

Samosprávy vraj majú rozšíriť školské jedálne tak, aby stačili aj pre súkromné škôlky alebo si súkromné škôlky majú zriadiť vlastné kuchyne a jedálne. Väčšinou na to ale nemajú peniaze ani priestory. Nemôže to byť ani externá kuchyňa, ktorá by im stravu len dovážala, hoci hygienici by s tým problém nemali.

Aby totiž takáto kuchyňa bola legislatívne školskou jedálňou, musia do nej nejaké deti chodiť aj fyzicky.

Súkromné školské zariadenia chcú teda rokovať, aby sa urýchlene zosúladila legislatíva tak, aby mohli brať stravu nielen zo školských jedální.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce