26. 04. 2019 11:37 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

V Bratislave protestujú za lepšiu klímu, chcú aj ukončenie živočíšnej výroby

Akčný deň 2019 sa začal štrajkom žiakov a študentov.

Protest v Bratislave.
Protest v Bratislave. Foto: TASR

Z riešenia súčasnej klimatickej krízy by sa podľa aktivistov mala stať politická priorita. Vyzvať na to chcú politikov prostredníctvom podujatia Akčný deň 2019 v Bratislave. Súčasťou sú demonštrácie aj diskusné fórum s odborníkmi.

Hlavnou témou celého dňa je podľa organizátorov upozornenie na potrebu systémových zmien, nielen zmien v správaní jednotlivca. "Bojujeme za právo na mesto, ukončenie živočíšnej výroby, opustenie fosílnych palív a prechod na obnoviteľné zdroje a klimatickú spravodlivosť. Naším spoločným cieľom je záchrana Zeme a spoločnosť, ktorej hlavnou prioritou nie je ekonomický rast, ale udržateľný spôsob života pre všetkých. Spoločne zdieľame myšlienku, že iný svet je možný," uviedli v spoločnom stanovisku.

Protestujúci v Bratislave.
Protestujúci v Bratislave. Foto: TASR
 

Na príprave podujatia sa podieľali hnutia zaoberajúce sa environmentálnymi problémami Fridays For Future Bratislava, Bod Obratu, Climate Save Slovakia a Critical Mass. "Po celom svete sa ľudia organizujú v mene záchrany planéty. Ich cieľom je, aby zodpovední ľudia pri moci začali unáhlene konať v súvislosti s nutnosťou zmierniť dosahy už teraz nastávajúceho environmentálneho kolapsu," pripomenuli organizátori. 

Akčný deň 2019 sa začal štrajkom žiakov a študentov za budúcnosť klímy v piatok o 10. h na Námestí SNP v Bratislave. Po príhovoroch nasleduje pochod mestom, ktorý sa skončí pred budovou Univerzity Komenského, kde bude odovzdaná symbolická štrajková štafeta do rúk vysokoškolákom. Na programe je aj Študentské fórum o klimatickej kríze, ktoré sa bude konať v aule historickej budovy univerzity. 

Protest v Bratislave.
Protest v Bratislave. Foto: TASR
 

O 17.30 h sa na Námestí SNP v Bratislave uskutoční demonštrácia za klimatickú spravodlivosť. Účastníci sa majú vydať aj na protestný pochod pred Úradom vlády SR.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce