29. 04. 2019 19:49 | TRNAVA/TV Markíza

Dve ženy pôrod neprežili, tretia má trvalé následky. Gynekológovia z Trnavy si vypočuli tresty

Rozsudok pre gynekológov nie je právoplatný, keďže sa voči nemu odvolali.

Adriana zomrela pri pôrode vinou lekárov.
Adriana zomrela pri pôrode vinou lekárov. Foto: TV Markíza

Súd odsúdil gynekológov z trnavskej nemocnice. Obžalovaní sú za pôrody s mimoriadne tragickým koncom. Dve ženy pôrod neprežili, jedna má trvalé následky. Jedného lekára poslal sudca za mreže.

Štyria gynekológovia sú obžalovaní z prečinu ublíženia na zdraví a z prečinu usmrtenia. Jednu lekárku súd oslobodil, lebo sa nepreukázalo, že skutok spáchala. V ostatných prípadoch sudca uviedol, že ženy zomreli vinou lekárov.

Najviac pochybili v prípade Adriany. Mala iba devätnásť rokov a bola v 37. týždni tehotenstva. V nemocnici ju hospitalizovali s horúčkou a kašľom. Podľa súdu pri Adriane urobili doktori základné školácke chyby. Neposlali ju na rontgen pľúc, antibiotika nasadili, no s oneskorením, neprivolali infektológa a nevyšetrili ju ani fonendoskopom.

Záznamy v zdravotnej karte nekorešpondovali s jej zdravotným stavom. Až po druhom odbere krvi sa zistilo, že má vírus H1 N1, teda prasaciu chrípku. To jej už zlyhával dýchací systém a lekári sa rozhodli pre rýchly cisársky rez. Dieťa sa narodilo mŕtve. O tri dni zomrela aj matka. Súd lekárku odsúdil na dva roky s odkladom na 36 mesiacov. Matka nebohej ženy žiada 200-tisícové odškodné.

Katarína (†30) čakala druhé dieťa. Bola v deviatom mesiaci . Prvé dieťa rodila cisárskym rezom, druhé ju primár gynekológie nechal rodiť klasickým spôsobom i keď bolo veľké .

Žena pri pôrode stratila veľa krvi a nepomohla ani transfúzia. Tri hodiny po pôrode zomrela. Podľa súdu včas nediagnostikovali rozsiahle poškodenie maternice a následné masívne krvácanie do brušnej dutiny. Dieťa prežilo, matka nie. Rodina vysúdila 150-tisíc eur. S lekárom okamžite rozviazali pracovný pomer. Súd mu vymeral tri roky a šesť mesiacov nepodmienečne.

Tretí prípad sa tiež stal na pôrodnej sále v trnavskej nemocnici. Týka sa úmrtia plodu, po ktorom rodička Miriam upadla do kómy a má trvalé následky. Pri nej si lekári nevšimli, že v tele mala niekoľko dní mŕtvy plod. Súd v tomto prípade dnes už primára gynekologicko pôrodníckej kliniky odsúdil na jeden rok s podmienečným odkladom na jeden rok.

Rozsudok pre gynekológov nie je právoplatný, keďže sa voči nemu odvolali. Rozhodovať tak bude krajský súd.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce