04. 05. 2019 07:00 | BRATISLAVA/Reflex

Najagresívnejší druh rakoviny sa u nás nelieči najnovšou metódou. Stojí totiž veľa peňazí

Poisťovne ju jednoducho odmietajú preplácať.

Stojí 21-tisíc eur mesačne a naši lekári akoby o tejto metóde nechceli ani počuť.
Stojí 21-tisíc eur mesačne a naši lekári akoby o tejto metóde nechceli ani počuť. Foto: Reflex

Ich diagnóza je glioblastóm, najagresívnejší zhubný nádor mozgu. Ročne naň ochorie asi 150 Slovákov a ak to máme podať tvrdo, majú smolu, že nežijú napríklad v Rakúsku. Tam by totiž mali možnosť liečiť sa zadarmo najnovšou metódou. Na Slovensku ju poisťovne ešte nikomu nepreplatili. Stojí 21-tisíc eur mesačne a naši lekári akoby o tejto metóde nechceli ani počuť.

Pacientka, ktorá sa snaží o jej preplatenie do Rakúska sa totiž tak obáva ich hnevu, že sme jej museli sľúbiť anonymitu. Podľa jej tvrdení na ňu lekár vraj kričal, že má nárok na chemoterapiu a rádioterapiu, žiadne iné možnosti neexistujú. Pozrite si reportáž z Magazínu Reflex:

 

Na jednej strane sú ohromné peniaze, na druhej ľudské životy. Po odvysielaní reportáží o liečbe nádorov mozgu sa nám ozvalo 11 rodín, ktoré s ťažkou diagnózou bojujú. Sme s nimi v kontakte už niekoľko mesiacov. Niektorí pacienti medzičasom zomreli, iní sa stále snažia po vyčerpaní možnosti liečby na Slovensku dostať do zahraničia. Pozrite si 2. časť reportáže z Magazínu Reflex:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce