03. 05. 2019 19:29 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zásadná zmena v očkovacom kalendári. Deti proti osýpkam budeme očkovať skôr

Druhú dávku takzvanej MMR vakcíny by deti mohli dostávať už o 5 rokov skôr ako teraz.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Rodičia pozor. Deti proti osýpkam budeme možno očkovať skôr. Podľa našich informácií by sa mohol zmeniť očkovací kalendár. Druhú dávku takzvanej MMR vakcíny by deti mohli dostávať už o 5 rokov skôr ako teraz. Podľa pediatričky ide o zásadnú zmenu.

MMR vakcína má deti chrániť pred mumpsom, ružienkou a obávanými osýpkami. Prvýkrát ňou deti očkujú medzi 15. a 18. mesiacom. Ďalšiu dávku potom dostávajú ako 11-ročné. A práve toto by sa mohlo zmeniť. Návrh sa zrodil na zasadnutí imunizačnej komisie.

Návrh prichádza po tom, čo Slovákom vo veľkom skontrolovali imunitu. Z krvných testov vyplynulo, že deťom po prvej dávke očkovania časom klesajú protilátky. Napríklad trojroční sú chránení na 93% - osemročný už ale iba na 83.

„Odporúčania by boli aj reakciou na aktuálnu epidemiologickú situáciu osýpok kde veľká časť detskej populácie ochorela na osýpky a zároveň by to bola aj reakcia na epidemiologickú situáciu v Európe, kde je veľká pravdepodobnosť, že osýpky sa budú v Európe šíriť aj naďalej," vysvetlila Dáša Račková, hovorkyňa ÚVZSR.

Návrh podľa hlavnej odborníčky MZSR Eleny Prokopovej môže súvisieť aj so zmenou zákonov. Škôlky by totiž v budúcnosti nemali prijímať neočkované deti. Opatrenie sa však nebude týkať predškolákov a tak sa očkované a neočkované deti môžu aj tak pomiešať ešte predtým ako nastúpia do školy. Práve preto sa musí uvažovať o zmene očkovacieho kalendára.

Posledné slovo ale bude mať až ministerka Andrea Kalavská, hlavný hygienik sa o zmene očkovacieho kalendára musí dohodnúť s MZSR.

 


VIAC Z Domáce