07. 05. 2019 12:46 , článok bol aktualizovaný 07. 05. 2019 12:54 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová, TASR

Pellegrini dostal Knihu plesní. Pozrite si, čo všetko nájdete v našich nemocniciach

Vyše dvesto fotiek z Bratislavy, Košíc, Sniny a Žiliny. Pellegrini priznal, že vyzerajú hrozivo.

Nemocnica Ružinov.
Nemocnica Ružinov. Foto: Študentská rada vysokých škôl- Kniha plesní
Univerzitná nemocnica v Bratislave Staré Mesto
Univerzitná nemocnica v Bratislave Antolská
Univerzitná nemocnica v Bratislave Antolská

Takýto darček nečakal. Premiér Peter Pellgrini dostal od študentov Knihu plesní. Ide o zbierku vyše dvesto fotografii slovenských nemocníc. Reagovali tak na premiérové slová v diskusii Hospodárskych novín, kde sa pohoršoval nad stavom nemocníc na Slovensku.

 

"Vysvetlite mi, že ako je možné, že niekde v nemocnici môžu mať nejakú pleseň v rohu izby? Som povedal, prídem do nemocnice a nájdem takú izbu, do hodiny je riaditeľ vyhodený, ale do hodiny a nech je jedno koho je nominant. Pôjde na ulicu okamžite," uviedol v apríli značne rozhorčený premiér v diskusnej relácii HNClub.

Študenti na seba nenechali dlho čakať. Študentská rada vysokých škôl zastrešila študentov medicíny, založili Fórum študentov medicíny a vyrazili do terénu. Priniesli zbierku fotografii splesnivených nemocničných izieb a osobne ju odovzdali premiérovi a ministerke zdravotníctva.

V knihe sú fotky z Univerzitnej nemocnice v Bratislave v Starom Meste, na Antolskej, na Kramároch, v Ružinove, v Podunajských Biskupiciach, ale aj v Košiciach, Snine a v Žiline.

Nemocnica Podunajské Biskupice v Bratislave.
Nemocnica Podunajské Biskupice v Bratislave. Foto: Študentská rada vysokých škôl- Kniha plesní
 

Riaditelia sa zľakli

Pellegrini sa so študentmi dohodol, že mu budú posielať aj fotky zo súkromných a mestských nemocníc. Niektorí riaditelia sa už vraj zľakli a podnikli drobné stavebné úpravy.

"Ak tento stav nebude odstránený, budú padať hlavy. Najradšej by som si želal, aby sme nemuseli odvolať nikoho. Tento stav by mali odstrániť v čo najkratšom čase," povedal s tým, že už v priebehu budúceho týždňa počas výjazdových rokovaní vlády pôjde s ministerkou Kalavskou do nemocníc.

Budú rokovať s nemocnicami

"Študentská rada vysokých škôl dlhodobo vníma problematiku odlivu študentov do zahraničia. Nedostatok mladých medikov, študentov a absolventov zdravotníckych odborov vážne ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti v krajine. Máme ambíciu sieťovať študentov medicíny a vytvoriť spoločnú platformu, ktorá umožní študentom vstupovať do diskusie o potrebných zmenách v zdravotníctve od zdanlivo malých problémov z pohľadu študentov až ku komplexnejším otázkam zdravotníctva či výučby študentov zdravotníckych odborov," píšu v knihe študenti.

Univerzitná nemocnica v Bratislave Staré Mesto.
Univerzitná nemocnica v Bratislave Staré Mesto. Foto: Študentská rada vysokých škôl- Kniha plesní
 

Pellegrini priznal, že niektoré fotografie pôsobia hrozivo. "Môžem potvrdiť, že týmto ľuďom nejde o to, aby si robili reklamu, ale aby sme veci posúvali k lepšiemu a zlé stavy v nemocniciach odstránili." Potvrdil, že spolu s Kalavskou budú rokovať s vedením nemocníc, aby ich informovali, či tento stav v nemocniciach odstránili.

Predseda Študentskej rady Vysokých škôl Bálint Lovász potvrdil, že študenti medicíny vedia o problémoch v nemocniciach, vedia pomenovať aj to, prečo odchádzajú za prácou do zahraničia, ale nikto ich nepočúva.

"Prichádzali nám fotky najmä z univerzitných nemocníc, keďže tam študujeme a pracujeme. Môžem potvrdiť, že najviac fotografií prišlo z Bratislavy, ale spôsobené to bude aj tým, že tu máme najviac nemocníc," poznamenala študentka medicíny Silvia Slopovská.

Tu si môžete pozrieť celú Knihu plesní:


 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce