12. 05. 2019 07:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovenskí študenti budú po brexite zrejme platiť viac alebo pôjdu inde

Štúdium stojí tisícky eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Naši študenti si budú za školu vo Veľkej Británii možno platiť viac. Podmienky štúdia sa po brexite zrejme zmenia. Niektorí si už teraz radšej pre svoje vzdelanie vybrali inú krajinu.

Simona a Rišo sú študenti maturitného ročníka. Na vysokú chcú ísť do zahraničia. "Boli to dlhé preberania, dlhé výbery najprv som bola rozhodnutá len do Anglicka," povedala Simona maturantka.

"Všetci na mňa tlačili že je to zlé a treba sa tomu vyvarovať a obísť Anglicko čo najväčším oblúkom, spolužiaci plánovali ísť do Londýna, ale s blížiacim sa brexitom radšej od toho upustili a zvolili nejaké bezpečnejšie možnosti," hovoril maturant Rišo.

Potom sa rozhodli pre Škótsko. "Škóti namiesto zvyšku Británie chcú ukázať svoju proeurópskosť  a teda podporujú aj naďalej Európanov," pokračoval Rišo.

"V súvislosti s brexitom ťažko s istotou predpovedať čokoľvek. Ceny na krátkych jazykových pobytoch by sa nemali meniť, čo sa týka stredoškolských pobytov a štúdiách na univerzite tam je to otázne. Aj keď cítime veľkú snahu medzi oboma stranami ako VB aj EÚ zachovať súčasné podmienky," vysvetlil Ján Chlebík z WSI študijno-pracovnej agentúry.

Napríklad, dnes slovenského študenta stojí rok na Univerzite v Spojenom Kráľovstve od sedem do 10-tisíc eur. Študenti z krajín mimo Európskej únie platia dnes aj o polovicu viac.

Pozrite si reportáž Lucie Hlaváčkovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce