13. 05. 2019 10:47 | BRATISLAVA/mm

Kollár sa pridáva do nového hnutia: Prečítajte si, koho vlastne pozval na Slovensko

Popoludní sa pre toto stretnutie koná aj protest.

Le Pen, Matteo Salvini, Boris Kollár
Le Pen, Matteo Salvini, Boris Kollár Foto: TASR/TVNOVINY.sk (koláž)

Antisystémové a nacionalistické strany, ktoré pred eurovoľbami spája Matteo Salvini, sa na pozvanie Borisa Kollára stretnú v Bratislave. Viacerí ich predstavitelia v minulosti hovorili o vystúpení z EÚ, dnes sa chcú pustiť do jej reformy.

Kto všetko na Slovensko príde?

Už v nedeľu pricestovala na Slovensko líderka krajne pravicového Národného združenia Marine Le Pen. Stálica francúzskej politickej scény po minulých eurovoľbách v roku 2014, v ktorých vyhrala, odkázala EÚ, že ju chce zničiť. Dlhodobo presadzuje podľa vzoru Veľkej Británie tzv. frexit.

„Spoločnými črtami našej spolupráce je ochrana schengenských hraníc, ochrana našich tradícii, právo na prácu pre našich občanov a pomoc pre rodiny," píše strana Sme rodina na svojom Facebooku pri spoločnej fotke Le Penovej a Borisa Kollára.

Kollárovo pozvanie prijali aj krajne pravicoví rakúski slobodní z FPÖ. Jej minulosť je úzko spätá s nacistickým Nemeckom. Po vojne ju zakladal bývalý príslušník SS, na konci 80. rokov sa zas na jej čelo dostal Jörg Haider, ktorý otvorene hovoril o svojich sympatiách k Adolfovi Hitlerovi.

Stranu momentálne vedie Heinz-Christian Strache, ktorý sa snaží v posledných rokoch meniť imidž strany, hlavne od momentu ako sa dostala do vlády s ľudovcami Sebastiana Kurza.

Líder hnutia je nacionalista a populista

Na stretnutí v Bratislave sa však nepredstaví hlavný líder formujúceho sa celoeurópskeho protiimigračného Hnutia pre Európu národov a slobody Matteo Salivini.

Súčasný taliansky minister vnútra sa politicky presadil vďaka obrovskej kritike migrantov. Nedávno vystúpil z „Mussoliniho balkóna", čo bolo desaťročia nemysliteľné. Vyslal tým jasný signál o svojej politickej orientácii.

Momentálne vedie populistickú stranu Liga, ktorá vznikla z regionálnej nacionalistickej strany Liga severu. Tá dlhé roky aj so Salvinim bojovala za odtrhnutie severu Talianska od zvyšku krajiny.

Za zmienku stojí aj česká SPD Tomia Okamuru, ktorá je tiež členom tohto celoeurópskeho hnutia. Táto strana sa dostala v parlamentných voľbách do českého senátu tiež vďaka rétorike smerujúcej proti migrantom. Jej predseda sa taktiež nevyhol ani antisemitskej a antirómskej rétorike.

Väčšina z týchto strán má aj dobré vzťahy s Vladimírom Putinom. Niektoré zo strán v minulosti podliehali podozreniu, že ich Rusko priamo či nepriamo podporovalo vo voľbách. Spája ich aj náchylnosť na šírenie rôznych neoverených informácií a hoaxov z dezinformačných webov.

Chystá sa aj protest

Popoludní sa pre toto stretnutie koná aj protest. Organizátorom sa nepáči, že títo politici svoju rétoriku zakladajú na bezobsažnom nacionalizme a útokoch voči najviac znevýhodneným vrstvám spoločnosti.

„Aj na tomto stretnutí môžeme zreteľne vidieť, že autoritársku hrozbu na Slovensku nepredstavuje iba strana Mariana Kotlebu, ale väčšia časť politického spektra, vrátane takzvanej "prorodinnej" strany Sme Rodina," píšu na sociálnej sieti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce