13. 05. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na verejnosť prenikla komunikácia medzi Bašternákom a Kočnerom. Veľa sa z nej dá vyčítať

Aj tieto správy boli dôvodom rozšírenia väzby pre kontroverzného podnikateľa.

Ladislav Bašternák a Marian Kočner.
Ladislav Bašternák a Marian Kočner. Foto: koláž TV Markíza/TASR

Marian Kočner si o možnom odchode zo Slovenska písal aj s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom. Dokazuje to komunikácia, ktorú zachytili vyšetrovatelia NAKA. Práve Bašternák Kočnera upozorňoval, že by mal premýšľať o úteku. Aj tieto správy boli dôvodom rozšírenia väzby pre kontroverzného podnikateľa.

Komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Ladislavom Bašternákom je medzi dôkazmi, ktoré zaistili vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry. Pre prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, Jána Šantu, slúžili ako podklad k návrhu o rozšírenie dôvodov väzby o takzvanú útekovú pre Mariana Kočnera.

Ladislav Bašternák písal kontroverznému podnikateľovi tieto správy cez aplikáciu whatsapp. Prvá sa v spise uvádza z 18. apríla 2017: „Neviem, či by si nemal začať rozmýšľať o odsťahovaní sa z tejto krajinky, lebo ja už balím."

Faktom ale je, že sa Bašternákovi utiecť nepodarilo. Je vo väzení. Pre čachre s bytmi v bratislavskom komplexe.

Už 19. apríla Bašternák píše Kočnerovi opäť. V nej dokonca veští právnemu zástupcovi Kuciakovcov budúcnosť: „Vláda, ktorá príde o 3 roky nás má na zozname ako prvých. Lipšic bude generálny prokurátor. Takže vivat Nový Zéland."

Potom sa objavujú správy z júna 2017: „Videl si? Fakt to bolo veľmi trefné a výstižné."

V ten deň mal Marian Kočner tlačovku o opozičných politikoch: „Ja tak sledujem politickú scénu veľmi dlho. A zistil som jedno. Politici nemajú témy, ktoré by zaujímali nás všetkých občanov Slovenska..."

Kočnerove reakcie na Bašternákove správy tam zachytené nie sú. Kontroverzný podnikateľ je vo väzbe pre obvinenie z falšovania televíznych zmeniek. Toto ale nie je jediná komunikácia, ktorú policajti objavili. O údajnom úteku si písal aj s dlhoročným kamarátom Tomášom Rajeckým.

Ten ho upozorňoval, že mu hrozí stíhanie a mal by sa zberať na odchod. Kočner na to reagoval, že medzinárodné vody to istia a loď má vybavenú.

Tomáš Rajecký, priateľ Mariana Kočnera, nám 1. apríla v telefonickom rozhovore povedal: „On je známy tým, že vkuse srandičky, blbostičky a ja si myslím, že aj táto komunikácia vychádza z toho, že to bolo myslené takým žargónom, že to bola nejaká sranda. Podľa mňa je to vytrhnuté z kontextu, určite to nebol chystaný útek."

Sudca špecializovaného trestného súdu nevidel v týchto komunikáciách ani vo falošnom diplomatickom pase dôvody útekovej väzby rovnako ako Kočnerovi advokáti.

Kočnerov advokát Marek Para nám 1. Apríla povedal, že prokuratúra neuviedla jednu konkrétnu skutočnosť a súd na to reagoval. „Konkrétnosť znamená výbava, konkrétny lístok," tvrdil.

Najvyšší súd naopak dôvody tzv. útekovej väzby videl. Marian Kočner má okrem tohto na krku aj ďalšie obvinenia. Čelí aj stíhaniu z objednávky úkladnej vraždy Jána Kuciaka.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková.

 


VIAC Z Domáce