14. 05. 2019 09:32 , článok bol aktualizovaný 14. 05. 2019 11:01 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Juraj Hossu dostal za smrť Filipínca šesť rokov za mrežami

Henry sa po brutálnej bitke zo zranení nikdy neprebral, v nemocnici zomrel.

Juraj Hossu.
Juraj Hossu. Foto: TV Markíza

Rozsudok v kauze brutálneho útoku na Filipínca. Útočník Juraj Hossu dostal za zabitie Henryho Akordu 6-ročný trest. Odsedí si ho vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň musí absolvovať aj protialkoholické liečenie. Vyhláseniu rozsudku predchádzal prekvapivý zvrat, keď sa obžalovaný muž rozhodol k činu priznať a vyhlásil, že je vinný.

Pojednávanie v kauze brutálneho útoku malo dnes pokračovať výsluchmi ďalších svedkov a znalcov. Obžalovaný Juraj Hossu ale na úvod požiadal súd o slovo a nečakane si po mesiacoch priznal vinu.

Priznanie prišlo v čase, keď na súde už vypovedali desiatky svedkov a mnohí z nich v prospech obžalovaného. Opisovali ho ako bezkonfliktného človeka a dobrého otca. Vyhlásenie o vine prekvapilo aj prokurátorku. Čakala, že to bude skôr, ale dnešné vyhlásenie považuje za právo obvineného.

Súd potom ďalšie dokazovanie zrušil a rozhodovalo sa iba o výške trestu. Za surový útok z mája minulého roka, po ktorom prišiel o život 36-ročný Filipínec Henry Akorda, hrozilo Hossuovi 7 až 10 rokov za mrežami. Prokurátorka vzhľadom na priznanie navrhovala miernejší trest. Obhajoba požadovala maximálne 5 rokov. Hossu aj vo svoje záverečnej reči ľutoval čo sa stalo.

„To čo sa stalo, ma mrzí. Chcem sa ospravedlniť Henryho rodine, žiaľ nemôžem vrátiť čas," povedal Hossu.

Obhajoba zdôrazňovala, že išlo iba o skrat a Hossu viedol pred osudným dňom riadny život, po útoku neušiel a údajne sa snažil privolať pomoc. Súd mu nakoniec vymeral 6 rokov nepodmienečne, odsedieť si ich má vo väznici s minimálnym stupňom stráženia.

Podľa hovorcu súdu Pavla Adamčiaka, súd vychádzal z posudku, že obžalovaný spáchal trest v stave zníženej príčetnosti, preto to mimoriadne zníženie trestu.

Hossu mal totiž v čase útoku v sebe dva lexauriny a tvrdil, že vypil asi 20 pív, 10 poldecákov. Súd mu nariadil aj ochranné protialkoholické liečenie. Prokurátorka bola s rozsudkom spokojná, pretože trest je vyhlásili v súlade s jej návrhom. Obhajca Hossu je rád, že jeho mandantovi trest mimoriadne znížili.

Henryho rodina žiadala aj o odškodné, podľa verdiktu súdu sa o ňom bude rozhodovať v samostatnom civilnom konaní. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, prokuratúra aj obhajoba si ešte nechali čas na rozmyslenie.

V tomto prípade môže odsúdený Juraj Hossu požiadať o podmienečné prepustenie po odpykaní si polovice trestu, vzhľadom na to, že takmer rok si už odsedel vo väzbe, na slobodu sa môže dostať už o dva roky.

Surová bitka 26. mája 2018 šokovala celé Slovensko. Útly Filipínec Henry sa na ulici zastal dvoch žien, no to sa mu stalo osudným. Vážnym zraneniam v nemocnici podľahol. Útočníka Hossua polícia ihneď zadržala.

Reportáž zo súdu pripravil René Medzihradský.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce