16. 05. 2019 09:48 | POVAŽSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

Realita na Slovensku: Pacienti spia pred nemocnicou od večera. S časenkami sa "kšeftuje"

Situácia v Považskej Bystrici trvá už rok, problém majú aj ďalšie nemocnice.

Ilustračná snímka - ľudia čakajú v rade pred nemocnicou.
Ilustračná snímka - ľudia čakajú v rade pred nemocnicou. Foto: TV Markíza

Spia pred nemocnicou, aby sa ráno dostali k lekárovi. V daždi, snehu a tme čakajú pred vstupom do budovy, do ktorej ich vpustí ráno vrátnik. Prísť o druhej či tretej nadránom sa niekedy ani neoplatí. Taká je situácia nemocnici v Považskej Bystrici a trvá už rok. Ľudia sa nevedia dostať k neurológovi Petrovi Bakalovi. Píše pravda.sk.

Prví desiati dostanú časenku. Vyžaduje si to ale nadľudské sily.„Celý čas sa nepohneme nikam, pretože časenky vydáva sestrička z ambulancie až okolo siedmej hodiny ráno. Potom čakáme na vyšetrenie. Stane sa tak, že ľudia tu strávia čas od desiatej v noci do druhej popoludní nasledujúceho dňa. Ale stane sa aj to, že ak niekto príde nadránom okolo tretej, rad je už taký veľký, že o siedmej časenku už nedostane," priblížila pacientka.    

Našli sa aj kšeftári, ktorí časenky predávajú aj za 20 alebo aj 50 eur. „Jeden, ktorý predával, dával časenku za 20 eur. Ale chodí aj nejaká staršia pani, ktorá berie 50 eur. Ľudia sú ochotní platiť," povedala ďalšia čakajúca.

„Veľakrát som bola svedkom, keď prišli dôchodcovia z okolitých dedín prvým autobusom a plakali, že majú bolesti, ale nikto im svoju časenku nedal," uviedla žena.

Riešenie v zmene financií

Na problém neodpovedal ani doktor, ani nemocnica ani župa. Bližšie sa k prípadu v Považskej Bystrici nevyjadrilo ani ministerstvo zdravotníctva, tvrdí však, že vníma nespokojnosť pacientov v regiónoch s čakaním na vyšetrenie. Priznáva nedostatok špecialistov. Hovorí aj o tom, že lekári si nevedia zmanažovať pacientov. Situáciu chce zlepšiť väčšími financiami a odmenami za výkony a výsledky.

Šéf Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco vidí riešene v zmene financovania. „Na západe dostávajú lekári za jedno vyšetrenie 120 eur, u nás sú to štyri eurá, a to by sa malo zmeniť. Za týchto podmienok tak odliv lekárov bude pokračovať," dodal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce