17. 05. 2019 09:42 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk/g. kajtárová

Boja sa politici o svoj život? Poslancov sme sa opýtali, či aj oni žiadali o ochranku

Politici sa bežne stretávajú s anonymnými vyhrážkami. Beblavému sa vyhrážali kyselinou, Vaľovej smrťou pred voľbami.

Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico.
Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: TASR

Expremiér Robert Fico je už síce rok radovým poslancom, ale ochranku má stále. Fico tvrdí, že na ochranku má vážne dôvody. Našich politikov sme sa opýtali, či sa aj oni stretávajú s vyhrážkami a či požiadali o ochranku aj oni.

Danko: Ochrankárom utekám

Predseda parlamentu Andrej Danko povedal, že niekto zverejnil jeho telefónne číslo a následne dostal šesťsto telefonátov a smsiek. Medzi nimi aj výhražné. Ako jeden z najvyšších ústavných činiteľov, Danko ochranku musí mať. Podľa zákona má najnižší stupeň ochrany.

Danko priznáva, že sa ochrankárom snaží občas "ujsť" a prechádza sa sám popri Dunaji či po nákupnom centre.

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý o ochranku nikdy nežiadal, ale vyhrážky riešil na polícii. "Raz sa mi anonym vyhrážali, že mi natrú oči kyselinou. Manželka to považovala za vážnu vec, tak som išiel na políciu. Ale nikdy som sa necítil tak ohrozený, aby som žiadal o ochranku."

Ján Budaj (OĽANO-NOVA) sa drží hesla "Buď máš odvahu, alebo sa vzdáš." Vraj sa to naučil už za bývalého režimu a ako vtedy, ani dnes sa nechce stiahnuť z verejného života. Vyhrážky dostal on aj jeho manželka.

"Myslím si, že verejní činitelia všade na svete čelia istej miere rizika. Ako vidíme, žiaľ, jej čelia aj novinári, ktorí sú tak isto aktéri verejného života. Ja som samozrejme za to, aby sa to nebezpečie čo najviac zmenšilo, či už voči novinárom alebo politikom. Dôvody Ficovej ochranky nepoznám, takže neviem, čo mu naozaj hrozí. Každopádne si myslím, že nie je najmenší dôvod zavádzať na Slovensku niekomu doživotnú ochranku."

Budaj verí, že na Slovensku nebude nikto zabíjať svojich premiérov.

Remišová: Dôležité je nedať sa zastrašiť

Smerácka poslankyňa Jana Vaľová sa s výhražnými anonymnými správami stretla najmä pred komunálnymi voľbami. Tvrdí, že počas protestov Za slušné Slovensko im striekali po mestskom úrade a kričali, aby všetci odišli.

"Myslím, že politik sa bežne stretáva s vyhrážkami od veľmi extrémisticky naladených ľudí. Niektoré veci som dala aj na políciu. Pred voľbami mi prišla obálka so sviečkou, že zomriem."

Veronika Remišová (OĽANO-NOVA) hovorí, že nad ochrankou nikdy nepremýšľala. "Hovorím si, kto sa bojí, nech nejde od lesa. Myslím si, že je dôležité nedať sa zastrašiť a pokračovať v tom, čo robí. Poukazovať na kauzy, na prešľapy a nedať sa zastrašiť. Lebo o toto presne tým ľuďom ide," hovorí Remišová.

Bývalý športovec Dušan Tittel (SNS) berie vyhrážky športovo. Už ako športovec sa stretával s nenávistnými prejavmi na štadióne od fanúšikov druhého tímu. Hoci by sa podľa jeho slov vedel ubrániť aj fyzickému útoku, je opatrný.

"Asi ťažko by ste ma v noci o druhej našli niekde vonku na ulici v Bratislave. Ale o ochranku by som nežiadal," dodal Tittel.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce