18. 05. 2019 07:00 | BRATISLAVA/zg

Hlasujte za Homofóba roka! Nominovaní sú neúspešní prezidentskí kandidáti a predstavitelia cirkví

Cenu si prebral iba jediný víťaz každoročnej ankety.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Výrok košického eparchu Milana Chautura.
Výrok kňaza Mariána Kuffu.
Výrok Štefana Harabina.

Inštitút ľudských práv a nezisková organizácia Dúhové Slovensko vyhlásil siedmy ročník anti-ceny Homofób roka.

Tohtoročnými nominantmi sú neúspešní prezidentskí kandidáti Štefan Harabin a Róbert Mistrík, ale až traja nominovaní sú z radov cirkvi. Popri trnavskom arcibiskupovi Jánovi Oroschovi a košickom eparchovi Milan Chauturovi je už tretí raz nominovaný kontroverzný kňaz Marián Kuffa.

„Medializované výroky známych osobností hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. Aj takto sa tvoria názory ľudí, ktoré môžu byť tolerantné, alebo naopak vedúce k spoločenskému napätiu, diskriminácii a porušovaniu ľudských práv. Trendom v ankete je síce úbytok vulgarizmov, no homofóbne výroky akoby sa presunuli od extrémistov do stredného prúdu a tradičných cirkví," uviedol riaditeľ inštitútu a spoluzakladateľ Dúhového PRIDE Peter Weisenbacher.

Nominované výroky

Výrok Štefana Harabina.
Výrok Štefana Harabina. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok kňaza Mariána Kuffu.
Výrok kňaza Mariána Kuffu. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok košického eparchu Milana Chautura.
Výrok košického eparchu Milana Chautura. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok Róberta Mistríka.
Výrok Róberta Mistríka. Foto: TVNOVINY.sk
 

Výrok trnavského arcibiskupa Jána Oroscha.
Výrok trnavského arcibiskupa Jána Oroscha. Foto: TVNOVINY.sk
 

Iba Danko si prevzal cenu

Víťazmi ankety sa v minulosti stali Marián Kotleba, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, či vtedajší poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, ako aj Konferencia biskupov Slovenska s tvrdením, že ľudskoprávni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti". Cenu si však odmietli prevziať.

Andrej Danko na snímke zo 6. júla 2018 si preberá cenu Homofób roka. Odovzdala ju riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Kremp
Andrej Danko na snímke zo 6. júla 2018 si preberá cenu Homofób roka. Odovzdala ju riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Kremp Foto: TASR
 

Minulý rok si ako prvý cenu prevzal predseda parlamentu Andrej Danko a po stretnutí so zástupcami mimovládnych organizácii aj zmiernil svoj postoj k LGBT menšine, informoval tvnoviny.sk Weisenbacher.

Do hlasovania o víťazovi sa môže zapojiť každý na webstránke ludskeprava.sk/homofob až do piatka 5. júla. „Aj takýmto spôsobom môžeme povedať, že LGBT ľudí si vážime, v dobe keď nenávisti v spoločnosti stále pribúda je to potrebné viac ako kedykoľvek predtým" dodala Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.


VIAC Z Domáce