19. 05. 2019 07:00 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Aj vďaka eurofondom sa podarilo zachrániť ľudský život

Chlapov z občianskej hliadky v Banskobystrickom kraji financujú práve z týchto peňazí.

Mladíkovi zachránili život muži z občianskej hliadky, ktorú financujú eurofondmi
Mladíkovi zachránili život muži z občianskej hliadky, ktorú financujú eurofondmi Foto: TV Markíza

Čerpanie eurofondov - toto slovné spojenie znie pre väčšinu z nás veľmi vzdialene. My vám ale ukážeme ľudí, ktorým európske peniaze pomohli v každodennom živote. V Banskobystrickom kraji ich ešte pred časom nemohli čerpať, no teraz pomohli zachrániť ľudský život.

Mladík zo Zvolena nechcel verejne ukázať svoju tvár. No práve jeho život pravdepodobne zachránili členovia tamojšej občianskej hliadky. Mesto ju zriadilo a financuje z eurofondov.

Chlapi z občianskej hliadky už od začiatku minulého roka chodia najmä po sídliskách a problémových miestach v meste. Ich školenie, výstroj aj plat financuje mesto práve z eurofondov.

 

Pred dvoma rokmi ale banskobystrický kraj prišiel o možnosť čerpať viac ako 20 miliónov z eurofondov, ktoré mohol použiť na opravy ciest. Európska únia nám dala stopku, zistili totiž, že vtedajší župan Marián Kotleba zamestnáva niektorých ľudí načierno.

S jeho nástupcom Jánom Lunterom sa ale situácia zmenila. Najnovšie zriadili oddelenie, ktoré pomôže malým obciam do tisíc obyvateľov pripravovať projekty. Práve menšie obce majú totiž nedostatok ľudí, ktorí by sa tejto administratíve mohli venovať. Zlepšenie svojho každodenného života cítia vďaka európskym peniazom aj deti a žiaci v kraji.

Malí škôlkari sa hrajú v lepšom prostredí - v triedach majú namontované zariadenia, ktoré monitorujú a vymieňajú vzduch.

Európske peniaze zlepšili aj vyučovacie hodiny telocviku vo Veľkom Krtíši.

Čerpanie európskych peňazí je náročné najmä pre malé samosprávy. Mnohí hovoria o ich zneužívaní či o zbytočnom míňaní. No nami oslovení sa zhodli, že ak sú dobre investované, prinášajú osoh.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce