20. 05. 2019 19:50 | BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková

Televízia Markíza zistila, čo sa deje s vyšetrovaním vraždy známej právničky

Niekdajšiu právničku kráľa Zemplína zavraždili pred šiestimi rokmi.

Zavraždená právnička Ľubica Kolesárová.
Zavraždená právnička Ľubica Kolesárová. Foto: TV Markíza

Zamotaný prípad zavraždenej právničky Ľubice Kolesárovej. Tlačové oddelenie policajného prezídia tvrdí, že vec odovzdali maďarským vyšetrovateľom. No Markíza zistila, že to nie je celkom tak.

Ľubici Kolesárovej zasadil zamaskovaný útočník vyše 20 rán do tváre a krku. Bolo to v apríli 2013. Vražednú zbraň našli policajti v kríkoch. Žena ešte žila, keď ju záchranári previezli do nemocnice. Tam skonala po 11 hodinách od útoku.

"Chlap na nej zozadu, vyzeralo to pre nás tak ako keby ju držal a teda rukou hej, muž iba zvreskol - čo robíš. Chlapík sa otočil to bola čiara preč." povedala nám krátko po zločine očitá svedkyňa útoku.

Do redakcie sme po roku dostali právničkin diár. Obsahoval jej stretnutia aj čísla účtov. Odovzdali sme ho vtedy vyšetrovateľom.

Najskôr traja obvinení

V roku 2016 obvinili troch mužov. Prvým bol Zsolt József Szűcs z Maďarska. Ten mal byť podľa vyšetrovateľa objednávateľom. Ďalší dvaja zase Slováci. Jeden mal obeť sledovať, druhý doviezť vraha. No a práve tento obvinený je bratom družky známeho kráľa Zemplína Mikuláša Varehu.

Motívom vraždy mala byť Kolesárovej práca. Obom Slovákom ale obvinenie zrušili. No a odvtedy bolo o prípade ticho. Zločin vyšetrovali na protikorupčnej jednotke. Keď sme sa o aktuálny stav začali zaujímať, hovorca policajného prezídia nás odkázal na inú krajinu.

"Vzhľadom na to, že vec bola odovzdaná na konanie do Maďarska, otázky je potrebné adresovať príslušným orgánom v zahraničí," povedal pre TV Markíza hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

 

Prípad rozdelili

My sme ale pátrali ďalej. No a zistili sme, že prípad rozdelili. Televízii Markíza to potvrdili dva zdroje a neskôr aj bratislavská prokuratúra. Objednávateľa riešia v Maďarsku a po vrahovi pátrajú stále naši policajti.

„Vyšetrovateľ PPZ vylúčil trestnú vec obzvlášť závažného zločinu vraždy zo spoločného konania s trestnou vecou obvineného Zsolta Józsefa S., ktorý je stíhaný pre zločin ublíženia na zdraví účastníctvom (objednávateľ) a zločin lúpeže účastníctvom (objednávateľ)," napísali nám z Krajskej prokuratúry v Bratislave.

V Maďarsku teda vyšetrujú len časť, ktorá sa týkala údajného objednávateľa zločinu. Toho však vinia z ublíženia na zdraví.

Vraždu si vraj neobjednal

"Keďže nie je obvinený zo samotnej vraždy tak jeho objednávka smerovala k tomu, aby tejto obeti bolo ublížené," priblížila rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Útok nemal byť smrteľný a objednávateľ chcel získať dokumenty. Svedkovia však nevideli, že by vrah niečo žene vzal. "Takto kabelka vedľa nej otvorená, telefón ešte blikal. Nič, všetko položené. Notebook, všetky Ľubine veci," povedala nám vtedy kamarátka zavraždenej.

Rozdelenie spisu je podľa Kurilovskej bežná prax. Najmä, ak je medzi obvinenými cudzinec. "Aj z hľadiska samotnej efektivity a rýchlosti konania. Je dobré, že sa tam vykoná dokazovanie. Je to úplne normálny legálny postup," dodala Kurilovská.

Prípad bude vyšetrovať protizločinecká jednotka

Rodina zavraždenej právničky na kameru hovoriť nechcela. Jej brat nám ale povedal, že naposledy ich z NAKA informovali pred rokom. Boja sa o bezpečnosť, lebo podľa neho je vraj údajný objednávateľ na slobode. No a vrah i pomocníci zrejme tiež.

Podľa informácií TV Markíza by si mala prípad prevziať z protikorupčnej - protizločinecká jednotka. Či sa im konečne podarí nájsť všetkých, ktorí sa na vražde podieľali, budeme sledovať.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Zuzana Ferenčáková:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce