21. 05. 2019 10:26 | KOŠICE/tvnoviny.sk, TASR

V prípade pacienta, ktorému dali pri transfúzii nesprávnu krv, sa začalo trestné stíhanie

Do nemocnice ide už aj ministerka Andrea Kalavská.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Prípadom úmrtia v košickej nemocnici, kedy 51- ročný Pavol zomrel päť týždňov po podaní transfúzie, sa zaoberá aj polícia. Začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví.

"V súčasnej dobe vykonáva vyšetrovanie odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, pričom v konaní okrem iného prebieha znalecké dokazovanie. Nie je vylúčené, že po ukončení dokazovania môže dôjsť v uvedenej veci k zmene právnej kvalifikácie," potvrdila policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Zatiaľ nie je zrejmé, či táto chyba zapríčinila smrť. Oficiálne totiž Pavol zomrel na zlyhanie pečene. Troch zamestnancov nemocnica napriek tomu prepustila.

Pavol Palčo prišiel do Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach so zápalom pľúc. Lekári mu na pľúcach objavili vodu, ktorú museli chirurgicky odsať. Pri zákroku však stratil tak veľa krvi, že musel dostať transfúziu.

Hoci mal Pavol krvnú skupinu 0+, lekári mu do krvného obehu dali skupinu B+.

Lekári v zápisnici z mimoriadneho zasadnutia transfúznej komisie jasne poukazujú na zlyhanie a pochybenie ošetrujúcich lekárov. Žiadajú tak vyvodenie osobnej zodpovednosti.

Osobný pohovor s riaditeľom UNLP absolvuje aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

"Taktiež som požiadala, aby bol na túto kliniku daný zvýšený dohľad a riaditeľka úradu pre podriadené organizácie je požiadaná, aby si so všetkými riaditeľmi nemocníc prešla bezpečnosť pacienta na klinikách," dodala ministerka.

Nesprávne podanú transfúziu Kalavská považuje za personálne zlyhanie. Verí však, že podobným prípadom pomôže predchádzať novela zákona, podľa ktorej bude každý poskytovateľ ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta.

"Treba však povedať, že tu spravil chybu človek, čomu sa nikdy na 100 percent vyhnúť nedá," zdôraznila.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce