22. 05. 2019 08:00 , článok bol aktualizovaný 22. 05. 2019 18:17 | BRATISLAVA/jh

SHMÚ postupne rozširuje najvyššie povodňové výstrahy na ďalšie okresy

Takmer na celom Slovensku hlásia dážď a prehánky.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Počasie v stredu opäť prinieslo výdatný dážď, hlavne na severe Slovenska, kde Slovenský hydrometeorologický ústav (shmú) vydal výstrahu 3. stupňa pred možnými povodňami.

Vzhľadom na trvalý dážď a existujúce snehové zásoby v oblasti Tatier je predpoklad vzostupu až výrazného vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov.

Tretí stupeň výstrahy pred povodňami platí pre okresy Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Námestovo, Čadca, Trenčín, Myjava a Senica

Druhý stupeň platí pre okresy Kysucké Nové Mesto, Dolný Kubín, Ružomberok, Martin, Turčianske Teplice, Prievidza, Partizánske, Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Žilina, Bytča, Považská Bystrica, Trnava, Pezinok, Skalica a Púchov.

Prvý stupeň nebezpečenstva vyhlásili v okresoch Nové Mesto n. Váhom, Topoľčany, Piešťany, Banská Bystrica, Stará Ľubovňa, Bardejov, Kežmarok, Poprad a Sobrance.

Hydrologický výstrahy SHMÚ
Hydrologický výstrahy SHMÚ Foto: shmu.sk
 

Hasiči už zasahujú v severných okresoch

V súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol územie Slovenska, zasahuje vo viacerých severných okresoch viac ako 110 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Ich pomoc je potrebná najmä v Žilinskom kraji, a to v okresoch Čadca, Žilina, Bytča a Martin, kde boli doposiaľ privolaní k 22 udalostiam. 

Situácia je aktuálne najvážnejšia v obci Kotešová, kde hasiči odčerpávajú vodu zo zaplavených ulíc a pivníc. V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahujú v zasiahnutých okresoch aj dobrovoľní hasiči z Turzovky, Oščadnice, Makova, Staškova, Varína, Trnového, Kotešovej, Staškova, Turan, Bytče, Skalitého a Svrčinovca. Na rieke Kysuca a Ľubochnianka bol vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce