22. 05. 2019 12:14 , článok bol aktualizovaný 22. 05. 2019 14:43 | BRATISLAVA/TASR

Kiska nevymenuje ústavných sudcov, kým ich nebude potrebný počet

Poslanci zvolili v stredu iba jedného kandidáta - Patrika Palšu.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska vymenuje ďalších sudcov Ústavného súdu SR, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava.

V stredu po opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov to uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.

 

"Prezident Andrej Kiska pred mesiacom pri menovaní troch sudcov Ústavného súdu povedal, že sa rozhodol pre núdzové a výnimočné riešenie, aby zabezpečil riadny chod ústavných orgánov, a ďalších sudcov vymenuje, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava," povedal Krpelan s tým, že parlament si opäť nesplnil svoju povinnosť a nezvolil desiatich kandidátov na ústavných sudcov.

Národná rada SR posiela prezidentovi SR štyroch kandidátov na ústavných sudcov. V utorkovej voľbe zvolili poslanci Pavla Boroňa, Mareka Tomašoviča a Martina Vernarského,v stredu zvolili poslanci iba jedného kandidáta - Patrika Palšu. Vyberali z 24 uchádzačov.

Reakcie na prezidentovo rozhodnutie

Prezident Andrej Kiska má robiť svoju prácu. Naznačil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár v súvislosti s tým, že prezident po minulej voľbe ústavných sudcov vymenoval z ôsmich ponúknutých kandidátov iba troch.

Teraz mu parlament posiela ďalších štyroch uchádzačov, ktorých zvolil v poradí v tretej voľbe. To, že na Ústavnom súde (ÚS) SR nie je plný počet sudcov, nie je podľa Bugára problém. "Nič sa nestane, nie je to katastrofa," povedal Bugár s tým, že aj v minulosti bolo na ÚS menej ako 13 sudcov. Tvrdí však, že to nie je dobré. Opozícia výsledky voľby považuje za hanbu.

Jaroslav Paška (SNS) nepovažuje neúspešnú voľbu za dobrú vizitku. Problém nevidí v nedostatku dobrých kandidátov, ale v tom, že sa koalícia a opozícia nezhodujú na menách. Prezident má podľa neho právo rozhodnúť tak, ako usúdi. Paška si tiež myslí, že ÚS v súčasnosti funguje, hoci nie naplno.

Opoziční poslanci sa zhodli, že výsledok voľby je hanba. Parlament si podľa nich nedokázal splniť svoju povinnosť a ponúknuť prezidentovi dostatočný počet kandidátov.

"Je neuveriteľné, že všetci deklarujú, že chcú zvoliť sedem kandidátov, nechcú to naťahovať, a napokon zvolia jedného kandidáta," podotkol poslanec OĽaNO Ján Marosz.

Podobný názor má aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Tvrdí, že koalícia zámerne taktizovala, aby mohla tvrdiť, že obštrukcie sú na strane prezidenta.

Národná rada podľa Smeru-SD umožnila svojimi voľbami prezidentov vybrať ďalších sudcov ústavného súdu, on však uprednostňuje politikárčenie a vlastné ambície pred záujmami krajiny. "Prezident Kiska mal plné ústa vzletných slov o tom, ako je potrebné čo najskôr sfunkčniť Ústavný súd. NR SR mu svojimi voľbami umožnila vybrať ďalších sudcov, ale on uprednostňuje politikárčenie a vlastné ambície pred záujmami tejto krajiny," v reakcii na Kiskove slová to uviedol vedúci tlačového oddelenia Smeru-SD Ján Mažgút.

Na Ústavnom súde sa aktuálne nachádza sedem z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Z pôvodne ôsmich zvolených kandidátov prezident SR Andrej Kiska vymenoval troch nových ústavných sudcov, čím sfunkčnil plénum Ústavného súdu. Za predsedu ÚS vymenoval Ivana Fiačana.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce