23. 05. 2019 08:24 | SLOVENSKO/tvnoviny.sk

Hasiči mali ťažkú noc, zasahovalo ich pre dážď takmer 300

Najčastejšie zasahovali pri odstraňovaní spadnutých stromov a odčerpávaní vody z pivníc.

Povodeň v obci Lopašov.
Povodeň v obci Lopašov. Foto: TV Markíza

V súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol Slovensko, zasahovalo do štvrtkového (23. 5.) dnešného rána takmer 290 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Vyslali ich k viac ako 80 udalostiam. Ich pomoc bola pre nepriaznivé počasie potrebná najmä v Žilinskom kraji, kde zasahovali pri 47 udalostiach.

V Trnavskom kraji zasahovali hasiči 11-krát, v Bratislavskom kraji boli vyslaní k deviatim udalostiam, v Trenčianskom kraji bola ich pomoc potrebná šesťkrát, informovala tvnoviny.sk Katarína Križanová z Prezídia HaZZ.

Najčastejšie zasahovali pri odstraňovaní spadnutých stromov z vodných tokov a ciest, odčerpávaní vody zo zatopených ulíc a pivníc, zároveň monitorovali stav vodných tokov.

Trnavský kraj

Napríklad v obci Lopašov, neďaleko Senice, hladina rieky Chvojnica stúpla od obeda do 16. 00 h až o 38 centimetrov. Ľuďom, vyplavilo záhrady.

Pár kilometrov ďalej, v Sobotišti, zasa hladina rozbúreného potoka Teplica stúpla z 91 centimetrov o 9.00 h na 231 centimetrov o 17.00 h. Problémy robili naplaveniny, ktoré sa v centre obce , pred mostom zastavili a bránili toku inak pokojné potoka. Zasahovať museli hasiči i pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku s ťažkou technikou.

 

Trenčiansky kraj

Krátko po 7.00 h ráno dosahovali hladiny zodpovedajúce druhému stupňu povodňovej aktivity potok Tužina v obci Tužina v Prievidzskom okrese a rieka Bebrava v obci Krásna Ves v okrese Bánovce nad Bebravou. Úroveň prvého stupňa povodňovej aktivity dosiahli toky Nitrica v Nitrianskom Rudne, Radiša v Bánovciach nad Bebravou, Myjava v Myjave a Vlára v obci Horné Srnie.

Hasiči počas intenzívnych dažďov v obci Mikušovce, okres Ilava.
Hasiči počas intenzívnych dažďov v obci Mikušovce, okres Ilava. Foto: HaZZ
 

Hladiny väčšiny riek kulminovali ešte pred stredajšou (22. 5.) polnocou, momentálne hladiny takmer všetkých tokov v Trenčianskom kraji klesajú. V okresoch Trenčín, Prievidza, Ilava, Púchov, Bánovce nad Bebravou a Považská Bystrica však stále platí hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňami, ktorú vydal v stredu SHMÚ.

Za uplynulých 24 hodín (do štvrtka do 7.30 h) spadli na území Trenčianskeho kraja zrážky od 22 milimetrov na štvorcový meter až po 55,5 milimetra na štvorcový meter. Najviac zrážok spadlo v obci Lazy pod Makytou 55,5 mm a vo Vrbovciach 52,6 mm.

Ak máte fotografie alebo videá, pošlite nám ich na adresu somreporter@markiza.sk a zverejníme ich.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce