27. 05. 2019 19:00 | ŠTÚROVO/TV Markíza

Mohutná loď poškodila hrádzu pri Štúrove, zaplavenie hrozí týmto obciam

Namiesto toho, aby kapitán lode nehodu oznámil, ale spravil presný opak.

Rozbitá hrádza v Štúrove.
Rozbitá hrádza v Štúrove. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Hrádza, ktorá má chrániť obce pri Štúrove pred záplavami, je narušená. Môže za to kapitán mohutnej lode, ktorý z neznámej príčiny vybočil z lodnej dráhy. Namiesto toho, aby nehodu oznámil, ale spravil presný opak.

Počas víkendu bola hladina vody taká vysoká, že zaplavila aj časť hrádze. Podľa zničených stromov vidieť, že loď prerážala práve týmto úsekom.

Jediné, čo po sebe asi 70 metrov dlhá loď zanechala, je modrá farba. Keďže sa ale jej kapitánovi podarilo otočiť a odplávať, pátra po ňom dopravný úrad.

„Dopravný úrad následne kontaktoval maďarskú lodnú políciu a požiadal o spoluprácu pri hľadaní vinníka nehody," vysvetlila Eva Oravcová, hovorkyňa dopravného úradu.

Podľa riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Komárno Juraja Feketeho škodu odhadujú na 50-tisíc eur, keďže musia nanovo postaviť celý objekt aj s opevnením.

Vodohospodárom ale ide o čas. „Čakáme ďalšie povodňové vlny, nevieme ešte presne, akej výšky hladín prídu v sobotu, ale musíme rýchlo odstrániť tiet škody," doplnil Fekete.

Ak by sa naplnil ten najhorší scenár a nezačali by aspoň so základnými opravami, najbližšie obce by mohli skončiť pod vodou. Podľa Feketeho by šlo o Kravany, Čenkov a obce smerom na Štúrovo.

Viac v reportáži Mareka Šilhavíka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce