29. 05. 2019 10:06 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Bonaparte je voľné. Na obhliadky sa zrejme nedostane hocikto

Pre bohatú klientelu je Bonaparte zaujímavý projekt. Uškodiť mu však môže negatívna medializácia.

Komplex Bonaparte.
Komplex Bonaparte. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Bývalý premiér Robert Fico sa sťahuje z Bonaparte a bytový komplex tak čaká na nových rezidentov. To, akým spôsobom bude správkyňa konkurznej podstaty hľadať záujemcov o bývanie nie je jasné. Podľa realitného agenta Jána Palenčára môže dať dom do dražby, na predaj alebo jednotlivé byty prenajímať.

Ak by mal niekto záujem o kúpu celého domu, mal by sa pripraviť, že siahne do vrecka poriadne hlboko. Hodnota komplexu sa pohybuje v sedemciferných číslach.

Na obhliadku len po zaplatení zábezpeky

Správkyňa konkurzu by sa mala pripraviť na telefonáty od zvedavcov, ktorí budú chcieť prísť na obhliadku z recesie. Podľa Palenčára by sa obhliadky v takto luxusných bytoch mali robiť len po zaplatení zábezpeky. V tomto prípade by išlo o sumu niekoľko desiatok tisíc eur. Zabezpečí sa tak to, že na obhliadku bytov prídu len tí, čo majú skutočný záujem.

Pre koho by Bonaparte mohlo byť zaujímavé? Podľa Palenčára jednoznačne pre bohatých ľudí, pretože tí nemajú v Bratislave veľa možností.

"V Bratislave nie je veľa domov podobných Bonaparte. Je postavený v najluxusnejšej lokalite na Slovensku a je v ňom málo bytov, takže aj málo susedov. Je to veľmi zaujímavý projekt pre bohatú klientelu," vysvetľuje Palenčár.

Lokalita je prvé kritérium, ktoré bohatí ľudia zvažujú pri kúpe bytu. Potrebujú dobré dopravné spojenie, blízkosť škôlok či škôl. Niektorí zvažujú druh nehnuteľnosti, teda či chcú byt alebo dom. S domom je spojená väčšia starostlivosť a mnohí si domov nechcú púšťať cudzích ľudí, preto skôr preferujú veľké byty.

" V zahraničí je v niektorých prípadoch pravidlo, že pri kúpe bytov sa k novým obyvateľom vyjadrujú aj susedia. U nás táto otázka nie je tak citlivo riešená," hovorí Palenčár.

Negatívna medializácia nepomôže atraktivite

Atraktivitu Bonaparte však môže znížiť aj negatívna publicita. S komplexom sa spája Ladislav Bašternák, odsúdený za daňové podvody a aj jeho nájomník Fico. Igor Matovič prišiel s nápadom vybudovať v Bonaparte múzeum korupcie.

Podľa Palenčára nebude z dlhodobého hľadiska pre potenciálnych záujemcov príjemné bývať v dome s takouto minulosťou.

Fico už niekoľko rokov avizuje, že si hľadá nové bývanie. Zatiaľ sa mu však nedarí. Hovorí sa však, že si vyhliadol dom na Drotárskej ceste, neďaleko hradného kopca.

Podľa Palenčára je to v porovnaní s Bonapartem, lacnejšia lokalita.

Téme sa venovala redaktorka Gabriela Kajtárová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce