31. 05. 2019 09:21 , článok bol aktualizovaný 31. 05. 2019 19:19 | BRATISLAVA/ Zuzana Ferenčáková

Kuciaka a novinárov pre Kočnera sledoval aj muž, ktorý je teraz policajný vyšetrovateľ

Podľa informácií TV Markíza ho už NAKA vypočula a vraj tvrdil, že si myslel, že robí pre tajnú službu.

Ján Kuciak.
Ján Kuciak. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prípad prenasledovania novinárov vyšetrujú na Národnej protizločineckej jednotke NAKA, expozitúra východ. Súčasný vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bratislave II., Štefan Mlynarčík, mal byť súčasťou takzvaného „Kočnerovho komanda". Na výsluch ho však, tak ako Miroslava Kriaka, zavolali zatiaľ ako svedka.

Do tímu ho mal zverbovať práve Miroslav Kriak, bývalý príslušník ŠTB a SIS. Obaja v čase sledovania novinárov a politikov pracovali v rovnakej inštitúcii. Kriak robil až do jeho odhalenia na organizačnom oddelení Finančnej správy SR, ktoré spadalo priamo pod kanceláriu prezidentky.

Okrem Miroslava Kriaka sa mal na sledovaní podieľať Juraj Škríp, v tom čase riaditeľ Odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Sledoval Jána Kuciaka

Štefan Mlynarčík pôsobil najskôr na Kriminálnom úrade Finančnej správy (KÚFS), od roku 2014 podľa informácií TV Markíza robil na colnom úrade. Skončil tam v januári 2018. Potom prešiel k policajnému zboru. Vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bratislave II. robí približne rok.

Mlynarčík mal vyšetrovateľom NAKA povedať, že si myslel, že novinárov a politikov sleduje pre štátnu tajnú službu. To isté tvrdí od začiatku aj Miroslav Kriak. Mlynarčík vraj priznal, že sledoval aj Jána Kuciaka.

A nielen to. S Kriakom ich spája aj bar v centre Bratislavy - Next Apache. Policajti tam nedávno robili prehliadku. Mlynarčík tam vraj chodieval a robil záznamy. Pred vyšetrovateľom sa mal vyjadriť, že žiadne peniaze za to nebral. Financie vraj dostával len na takzvanú „réžiu" - teda benzín, telefóny a podobne.

Fotky zo sledovania novinárov.
Fotky zo sledovania novinárov. Foto: TV Markíza
 

O sledovaní nadriadení nevedeli

Vyšetrovateľovi sme dali priestor na vyjadrenie. Doteraz nám na žiadnu otázku neodpovedal.

Otázky sme poslali aj jeho nadriadenému prostredníctvom komunikačného oddelenia Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave. Pýtali sme sa, či vedia o tom, že bol v tejto veci Štefan Mlynarčík vypočutý a či ich o tom informoval.

„Riaditeľ OR PZ v Bratislave II - ako riaditeľ s personálnou právomocou, Vami uvedenými informáciami doposiaľ nedisponoval. Voči policajtovi nie je vedené žiadne konanie," odpovedal TV Markíza hovorca KR PZ Bratislava Michal Szeiff.

Faktom je, že doteraz v tejto veci nie je obvinený nikto. Vyšetrovatelia protizločineckej jednotky zbierajú dôkazy a vypočúvajú svedkov i poškodených.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce