10. 06. 2019 18:30 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Zvrat v prípade mŕtveho novorodenca v koši v Bratislave. Žiadna vražda to nebola!

Po vyše roku vyšetrovania sa ukázalo, že chlapček nezomrel násilnou smrťou, tak ako si to policajti pôvodne mysleli.

Neznámy mśtvy chlapček je pochovaný v Petržalke.
Neznámy mśtvy chlapček je pochovaný v Petržalke. Foto: TV Markíza

Policajti z Bratislavy prípad mŕtveho novorodenca v kontajneri na Hálkovej ulici vyšetrovali takmer rok a pol ako vraždu novonarodeného dieťaťa matkou. Teraz je ale všetko inak.

Prípad prekvalifovali na prečin hanobenia mŕtveho. Zistili totiž, že bábätko sa už narodilo bez známok života a niekto sa ho takýmto ohavným spôsobom zbavil.

Mrazivý nález v koši

Bol 27. január 2018 krátko popoludní. Mŕtveho zakrvaveného chlapčeka objavil v koši muž, ktorý práve vynášal odpadky. Ležal medzi nimi, zabalený len v deke.

Kontajnery sú pritom vo vnútrobloku, preto policajti preverovali, či tam nevideli podozrivú ženu. Bezvýsledne. Na miesto prišiel aj súdny lekár. Ten nám vtedy potvrdil, že ide o plod, teda novorodenca.

Pohľad na miesto, kde našli telo mŕtveho dieťaťa.
Pohľad na miesto, kde našli telo mŕtveho dieťaťa. Foto: TV Markíza
 

Po vyše roku je všetko inak

Kým doteraz policajti vyšetrovali tento prípad ako vraždu novonarodeného dieťaťa matkou, teraz je všetko inak. Zistili totiž, že chlapčeka nikto nezavraždil, ale narodil sa už mŕtvy. Vyplynulo to zo súdnoznaleckých posudkov.

"Z uvedeného dôvodu došlo k zmene právnej kvalifikácie skutku zo zločinu vraždy novonarodeného dieťaťa matkou na prečin hanobenia mŕtveho," potvrdila pre TV Markíza hovorkyňa KR PZ Bratislava, Lucia Mihalíková.

Zbavovať sa takýmto spôsobom nebohého je trestné. V prípade je ale aj ďalšia zmena. Vyšetrovanie prerušili. "Trestné stíhanie bolo vyšetrovateľom PZ dňa 20.05.2019 prerušené vzhľadom k tomu, že vykonanými procesnými úkonmi sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči konkrétnej osobe," dodala Mihalíková.

Po matke sa totiž zľahla zem. Dodnes nepoznajú jej identitu. Hoci majú vzorku DNA nebohého chlapčeka, nemajú ju s čím porovnať. V takýchto prípadoch môže pomôcť náhoda alebo to, že si po čase niekto na ženu pri kontajneroch spomenie.

Hrob bez mena

Chlapčeka pochovali na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí. Na kríži chýba meno, je tam len číslo spisu, pod ktorým prípad vedú. Na príkaz prokurátora pozostatky novorodenca uložili do zeme. Náklady uhradila mestská časť Bratislava Nové mesto, lebo práve tam ho našli.

To, že vyšetrovanie prerušili, ešte neznamená, že po človeku, ktorý sa dieťaťa takýmto spôsobom zbavil, nepátrajú ďalej. Ak ho nájdu a vinu mu dokážu, hrozí mu pobyt za mrežami od šiestich mesiacov až do troch rokov.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Zuzana Ferenčáková.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce