11. 06. 2019 19:43 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sexuálneho devianta z dúbravskej školy mohol odhaliť zákon, ktorý neprešiel parlamentom

Na odmietnutie zákona sme sa pýtali politikov.

Zákon neprešiel parlamentom.
Zákon neprešiel parlamentom. Foto: TV Markíza

Obvinili ho zo sexuálneho zneužívania. V škole v bratislavskej Dúbravke mal učiteľ obťažovať maloletého chlapca. Hrozí mu za to dvanásť rokov za mrežami. Šokujúci prípad sa pritom nemusel nikdy stať. Stačilo, ak by pred tromi rokmi poslanci neodmietli zákon, ktorý by sexuálneho devianta ľahko odhalil.

Peter (51) vyučoval na základnej škole v bratislavskej Dúbravke. Medzi jeho žiakmi bol aj jedenásťročný chlapec, s ktorým sa začal postupne čoraz viac zbližovať.

So zámerom sexuálneho kontaktu s chlapcom, aj s jeho matkou nadviazal priateľský vzťah, ktorý po dlhšiu dobu udržiaval.

Učiteľ mal svojmu žiakovi najskôr finančne pomáhať a neskôr u neho chlapec dokonca prespával. Pedagóg potom chlapca fotografoval nahého a údajne sa ho dotýkal po celom tele. Polícia učiteľa obvinila zo sexuálneho zneužívania a skončil vo väzbe. V prípade dokázania viny mu hrozí až 12-ročný trest.

Prípad má ale zaujímavú minulosť. Pedagóg pôsobil pred tromi rokmi na základnej škole na bratislavskej Vazovovej ulici. Vyučoval aj syna Márie Spišiakovej. Obvinený učiteľ sa podľa nej správal čudne už v tom čase.

Rodičia napokon o kontroverznom pedagógovi zistili, že bol koncom deväťdesiatych rokov právoplatne odsúdený za zneužívanie maloletých. Učiteľ neskôr skončil práve na škole v bratislavskej Dúbravke.

Mária Spišiaková sa po skúsenostiach na Vazovovej ulici snažila presadiť zákon, podľa ktorého by učitelia museli prekladať odpisy z registra trestov. Riaditelia škôl by tak videli celú minulosť svojich pedagógov, čiže aj zahladené trestné činy.

Táto úprava zákona neprešla, postavila sa proti nej aj iniciatíva slovenských učiteľov. Faktom ale je, že ak by bol zákon pred tromi rokmi schválený, prípad sexuálneho zneužívania z bratislavskej Dúbravky by sa nikdy nestal

Na odmietnutie zákona sme sa pýtali politikov. Šéf školského výboru Ľubomír Petrák aj po najnovšom prípade sexuálneho zneužívania zostáva pokojný.

„Nemyslím si, že by sa to nestalo, prípadov zneužívania detí je, žiaľ, v spoločnosti veľa," myslí si poslanec. Koaliční poslanci navyše ani v utorok nedali jasný prísľub, že budú prípady sexuálnych deviantov - pedagógov riešiť do budúcna zákonom. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce