15. 06. 2019 07:00 | BRATISLAVA/zg, TASR

Takto bude vyzerať najdôležitejší deň v živote Zuzany Čaputovej: Tu je program inaugurácie

Prvý obed ako hlavy štátu absolvuje so seniormi.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: Profimedia.sk

Inaugurácia prezidentky Zuzany Čaputovej bude najvýznamnejšou štátnou udalosťou, na organizácii ktorej sa spolupodieľa množstvo štátnych inštitúcií.

Program sa začne 15, júna o 11.45 h, na pravé poludnie zložením sľubu na slávnostnej schôdzi parlamentu v v budove Slovenskej filharmónie. Budú tam okrem poslancov aj členovia kabinetu a eurposlanci. Taktiež veľvyslanci a ďalší významní hostia politického a spoločenského života. Pozvaní sú aj Čaputovej rodinní príslušníci, blízki a spolupracovníci.

Po zložení prezidentského sľubu bude nasledovať inauguračný príhovor, v ktorom Čaputová predstaví svoju víziu výkonu verejnej služby vo funkcii hlavy štátu. Prezidentka sa následne presunie pred historickú budovu Slovenského národného divadla, kde po prvýkrát ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl pozdraví nastúpené jednotky.

Do bratislavského Dómu sv. Martina prejde prezidentka v sprievode rodiny pešo cez Panskú ulicu, kde bude mať priestor pozdraviť ľudí.

Následne sa uskutoční slávnostná bohoslužba slova Te Deum v Katedrále sv. Martina. Predsedajúcim bohoslužby bude Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. S príhovorom vystúpia aj Ivan Eľko (Ekumenická rada cirkví v SR), Igor Rintel (Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR) a ďalší zástupcovia registrovaných cirkví na Slovensku. Prezidentka sa rozhodla do katedrály pozvať zástupcov všetkých registrovaných cirkví na Slovensku.

Zuzana Čaputová pred Prezidentským palácom.
Zuzana Čaputová pred Prezidentským palácom. Foto: AP Photo/Petr David Josek
 

Program bude pokračovať príchodom do Prezidentského paláca a symbolickým prevzatím úradu od prezidenta Andreja Kisku.  V priestoroch Prezidentského paláca bude Čaputová hostiť obed pre viac ako 40 seniorov a senioriek z domovov sociálnych služieb z celého Slovenska. "S cieľom upriamiť pozornosť na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov a obyvateľky Slovenska," vysvetlila Henrieta Hajtová.

Podvečer Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na bratislavskom Devíne. Cestou z Devína položí kyticu aj na hrob prvého prezidenta  Michala Kováča na bratislavskom Ondrejskom cintoríne.

Deň inaugurácie ukončí nová prezidentka slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

Program inaugurácie
Program inaugurácie Foto: TV Markíza
 

Sledujte inauguráciu prezidentky Zuzany Čaputovej DNES od 11.00 h na TV Markíza a na spravodajskom portáli TVNOVINY.sk.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce