14. 06. 2019 06:00 | BRATISLAVA/zg

Ak cestujete do Chorvátska, zapíšte si dve dôležité čísla

Naši muži zákona budú pôsobiť v dvoch Slovákmi najnavštevovanejších oblastiach.

Pohľad na pláž v Splite.
Pohľad na pláž v Splite. Foto: Madrugada Verde/shutterstock.com

Aj keď podľa asociácie cestovných kancelárií nie je tohtoročným trendom pre Slovákov Chorvátsko, napriek tomu tam budú aj tento rok pôsobiť naši policajti. Nájdete ich v najnavštevovanejších oblastiach - Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej.

Po skúsenostiach z predchádzajúcich rokov a na základe pozitívnych reakcií tak turistov, ako aj chorvátskych policajt, budú tento rok pomáhať o mesiac dlhšie, informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

TIP: Chorvátsko: Zoznam povinností, ktoré musíte počas dovolenky dodržiavať

Do Chorvátska odchádzajú už zajtra, aby od pondelka (17. 6.) mohli nastúpiť do služby plniť svoje poslanie aj v obľúbenej dovolenkovej destinácii. Svoju misiu ukončia 15. septembra. Aj tento rok sa o bezpečnosť dovolenkárov postará osem policajtov (štyri dvojčlenné hliadky).

Oblasti, kde budú pôsobiť

- Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, Ul. Put Muline 1). Naši policajti v prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001.

- Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, Ul. Kralja Tomislava 85a). V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 002.

Telefónne čísla na policajtov Chorvátsku.
Telefónne čísla na policajtov Chorvátsku. Foto: koláž TV Markíza
 

Po dohode môžu byť slovenskí policajti vyslaní na výkon služby aj do iných oblastí podľa vývoja aktuálnej situácie v dovolenkových destináciách.

Naši policajti sa budú aj tento rok snažiť zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti našincov dovolenkujúcich v Chorvátsku a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas pobytu a tranzitu cez územie tejto obľúbenej dovolenkovej destinácie.

Ulička v historickom centre Zadaru.
Ulička v historickom centre Zadaru. Foto: DeymosHR/shutterstock.com
 

Taktiež v spolupráci s chorvátskou políciou dohliadať na slovenských občanov, a tak predchádzať prípadným incidentom zapríčinených slovenskými turistami.

Službu budú vykonávať v slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi kolegami. Budú mať služobné autá s označením „POLÍCIA", nakoľko v predchádzajúcich rokoch sa takéto vybavenie policajtov stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom.

Budú mobilnejší a tak budú môcť vykonávať činnosť prakticky po celom pobreží Jadranského mora. Slovenskí policajti však na území Chorvátska nemajú policajné právomoci.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín, ktorú pripravil Braňo Tomaga.

 


VIAC Z Domáce