13. 06. 2019 17:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štúdia o živote školákov: Až 40 percent detí používa mobil, aby sa cítili lepšie

Dokonca až 21 percent 13-ročných cíti úzkosť, ak majú vypnutý telefón alebo si nemôžu prečítať správy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Preskúmali život 11 až 15-ročných školákov. Niektoré zistenia zo štúdie sú alarmujúce. Deti málo spia, tretina z nich trpí obezitou a mnohí cítia úzkosť, ak si nemôžu skontrolovať mobil. Na otázky výskumníkov odpovedalo v našich školách takmer 10-tisíc detí.

Školáci vo veku 11, 13 a 15 rokov sú hlavnými hrdinami medzinárodnej štúdie HBSC, ktorá sa robí každé štyri roky. Je to kľúčový vek pre ich ďalší život.

Do 11 rokov sú deti viac závislé na rodine, na rodičoch. Teraz sa odpájajú. Tu niekde vznikajú základy, životného štýlu, ochoty, neochoty sa vzdelávať.

Naši chlapci a dievčatá už v tomto veku majú problém s nervozitou či podráždenosťou a málo spia. Len polovica 15-ročných oddychuje v noci odporúčaných 8 hodín. Už 11-roční školáci užívajú lieky, aby tieto problémy zvládli.

Keď chýba energia, siahajú po sladených nápojoch a sladkostiach. Ich spotreba síce klesla, no čísla sú stále vysoké. Problémom sú energetické nápoje. Alarmujúce je, že až tretinu detí trápi obezita a málo sa hýbu. Problém mali aj s jednoduchým testom, keď výskumný tím zmeral tzv. funkčnú zdatnosť. Ide o vykonávanie 30 drepov za 45 sekúnd ale vzhľadom na výsledky, už tu mali 11-ročné deti s touto aktivitou problém.

Čas na šport a záujem o pohyb kradne deťom online svet. Až 40 percent školákov priznalo, že používa mobil, aby sa cítili lepšie, keď im je nanič. Táto generácia, nazvaná generácia Z sa už narodila do sveta technológií a berú ich ako súčasť života. Ich ulica, ich rovesníci, ich ihrisko je v online priestore a nie niekde vonku. Dnešní školáci v priemere kontrolujú svoj telefón asi každé 3 minúty.

Dokonca až 21 percent 13-ročných cíti úzkosť, ak majú vypnutý telefón alebo si nemôžu prečítať správy. Štúdia sa pýtala aj na vzťahy v rodinách, aký majú postoj ku škole alebo k alkoholu.

Štúdiu si môžu prečítať na základných školách, ale aj pediatri, sociálni pracovníci psychológovia či učitelia. Zistenia majú v rukách ministerstvo školstva aj rezort zdravotníctva.

 


VIAC Z Domáce