13. 06. 2019 17:14 | MUŽLA/TV Markíza

Vypátrali loď, ktorá prerazením hrádze na Dunaji ohrozila obce v okolí Štúrova

Náraz do hrádze s najväčšou pravdepodobnosťou členovia posádky pocítili,ale kapitán lode mu neprikladal veľkú dôležitosť.

Bulharská loď Sofia.
Bulharská loď Sofia. Foto: TV Markíza

Kapitán veľkej výletnej lode si vraj nevšimol, že prerazil hrádzu. Haváriu nenahlásil a z miesta odišiel. Stalo sa tak ešte koncom mája v Mužli, neďaleko Štúrova. Po neznámej lodi začal pátrať dopravný úrad. Vďaka medzinárodnej spolupráci sa už ale vie ako vyzerá loď, ktorá mala šťastie v nešťastí.

Dôležitá časť dunajskej hrádze mala pred záplavami chrániť obce blízke Štúrovu na juhu Slovenska. Keď ju išiel koncom mája skontrolovať strojník, neveril vlastným očiam. Zistil, že nejaká loď zrejme vybočila z plavebnej dráhy a narazila do hrádze.

Kapitánovi lode sa podarilo - na vtedy vysokej hladine Dunaja - dostať späť na dráhu a odísť. Jediné, čo po sebe zanechal, bola spúšť a modrá farba na pozostatkoch hrádze. Podľa spôsobených škôd bolo jasné, že išlo o veľmi dlhú loď.

Minimálne 70 metrov dlhá loď, to boli prvé odhady. Avšak bulharská výletná loď Sofia, ktorá hrádzu zničila, má až 113 a pol metra. To sa podarilo zistiť nášmu dopravnému úradu v spolupráci so susednými krajinami. Otáznikov nad touto nehodou, ktorá mohla spôsobiť zaplavenie okolitých obcí, je však stále dosť. Kapitána lode vraj vo Viedni zadržali rakúski policajti.

Náraz do hrádze s najväčšou pravdepodobnosťou členovia posádky pocítili, ale kapitán lode mu neprikladal veľkú dôležitosť.

O tom, že vznikla škoda na vodnej stavbe nemal vedomosť, nakoľko náraz podľa neho bol slabý a nikomu z posádky ani z cestujúcich sa nič nestalo.

Našťastie sa stalo to najmenej, čo sa mohlo a to je finančná škoda na dôležitej hrádzi. Spôsobená škoda je vyčíslená na 50-tisíc eur.

Napriek tomu, že vodohospodári ešte od nikoho peniaze nedostali, konali veľmi promptne. Časť rozbitej hrádze už stihli opraviť. Je bezpečná proti prvému a druhému stupňu povodňovej aktivity. Budúci týždeň budú opravovať porušené betónové konštrukcie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce