14. 06. 2019 12:25 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Vieme presne koľko minieme tento rok na dovolenku. Vyše polovica Slovákov ostane doma

Súčaťou výdavkov na dovolenku sú aj nákupy oblečenia, drogérie či liekov. Nezabúdajte na poistenie a na to, že zmenárne majú často vysoké a nevýhodné poplatky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

Prichádza leto a s ním aj výdavky na letné dovolenky. Pre niektoré rodiny je to veľká finančná záťaž. Väčšina slovenských rodín minie na dovolenku do tisíc eur. Zvyčajne idú k moru alebo do hôr a cestovky na to nepotrebujú.

Mnohí na dovolenku nemajú peniaze

Tento rok plánuje ísť na niekoľkodňový výlet 47 percent opýtaných Slovákov. Viac ako polovica teda dovolenkovať mimo domu nebude. V prieskume agentúry Focus boli zapojení aj dôchodcovia a práve tí zvyšujú percentá nedovolenkujúcich.

"Populácia starne, takže aj kvôli tomu nám rastie počet nedovolenkujúcich ľudí. Samozrejme, rakúski či nemeckí dôchodcovia si môžu dovoliť dovolenku, ale naši nie. Keď sa u nás dostanete do dôchodkového veku, takmer automaticky to znamená, že vám klesne životná úroveň a musíte prehodnotiť priority," vysvetľuje Martin Slosiarik, šéf agentúry Focus, ktorá realizovala prieskum.

Spomedzi ľudí v produktívnom veku (35-44 rokov) plánuje dovolenkovať 60 percent. 40 percent nedovolenkujúcich pracujúcich je podľa Slosiarika veľa. Dovolenka je dôležitá na oddych a psychohygienu.

Upozorňuje však na to, že hoci časť respondentov uviedla, že na dovolenku mimo domu nejdú, neznamená to, že neostanú na pár dní doma.

"Jednoznačný dôvod, prečo títo ľudia ostávajú doma je finančný. Na dovolenku mimo domu nemajú peniaze," hovorí Slosiarik.

Cestovné kancelárie využije tretina

Dovolenka v zahraničí medzi Slovákmi stále dominuje (65%). Takmer polovica z tých, čo ostávajú na Slovensku idú na turistiku do hôr (46%). Ďalší idú do aquaparkov, k jazerám, spoznávajú zákutia Slovenska či navštívia rodinu.

Cestovné kancelárie nie sú masovo využívané. Tento rok ich služby využije 38 percent a dve tretiny dovolenkujúcich si výlety zorganizujú sami.

Rátajte s aspoň 1500 eurami pre celú rodinu

Koľko plánujú Slováci minúť na dovolenku? V priemere do tisíc eur za celú rodinu. S dovolenkou však súvisia aj ďalšie výdavky spojené s občerstvením, vstupným na atrakcie a pamiatky, nákup suvenírov a podobne. Na tieto výdavky si Slováci vyčleňujú v priemere do 500 eur na celý výlet.

Mnoho rodín preferuje dovolenku u starých rodičov, odkiaľ si robia výlety do okolia. V takom prípade sú ich výdavky o mnoho nižšie ako tých, čo cestujú do zahraničia.

"Zhruba 40 percent dovolenkujúcich na Slovensku minie do 500 eur pre celú rodinu. S pribúdajúcim vekom ľudia viac preferujú dovolenku na Slovensku a menej peňazí sú ochotní minúť," hovorí Slosiarik.

Lucia Gergeľová zo spoločnosti Partners Group radí, že je dobré si vopred vyčísliť všetky výdavky. Netreba zabúdať ani na veci, ktoré si musíte nevyhnutne kúpiť ešte pred dovolenkou- sezónne oblečenie, drogéria, opaľovacie krémy, zásoby do lekárničky, či peniaze na dopravu na letisko.

"Pri cestovaní autom treba zohľadniť diaľničné a mýtne poplatky, výdavky spojené s vybavením pasu a samozrejme treba rátať s peniazmi na nepredvídané udalosti - zdravotné komplikácie, pokuty, príplatok za batožinu na letisku, strata kufra a podobne. Nezabudnite ani na cestovné poistenie, ktoré dostatočne kryje všetky hrozby. Rizikové poistenie je potrebné ak sa chystáte potápať alebo do hôr na turistiku," hovorí Gergeľová.

Pozor na zmenárne

Gergeľová upozorňuje na poplatky v zmenárňach. „Medzi najzradnejšie dovolenkové finančné pasce patrí výmena peňazí do cudzej meny, kurzové pohyby, bankové poplatky a kreditné karty."

Pri zámene peňazí, najmä v zmenárňach si treba dať pozor nie len na aktuálny kurz, ale najmä na možné poplatky so zmenou peňazí spojené. Tie sa môžu vyšplhať až na 40 percent hodnoty menených peňazí.

Gergeľová odporúča založiť si účet v banke, ktorá vám umožní vyberať z akýchkoľvek bankomatov zadarmo. Ideálne je však mať časť peňazí na účte a časť v hotovosti v lokálnej mene. Nezabúdajte ani to, že so sebou noste len hotovosť, ktorú miniete daný deň. Zvyšok si nechávajte v hotelovom trezore.

Prieskum realizovala agentúra Focus na vzorke 1020 respondentov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce