15. 06. 2019 07:00 | KOŠICE/TV Markíza

Malý medicínsky zázrak v Košiciach: Mamičke s cystickou fibrózou sa narodilo zdravé dieťa

Na Slovensku sme doteraz zaznamenali iba tri takéto pôrody,

Katke, ktorá trpí cystickou fibrózou, sa narodilo zdravé dieťa.
Katke, ktorá trpí cystickou fibrózou, sa narodilo zdravé dieťa. Foto: TV Markíza

Je to ako malý medicínsky zázrak. V košickej nemocnici v Šaci sa mladej mamičke s vážnou diagnózou, cystickou fibrózou, narodilo zdravé dieťa. Za úspechom stojí najmä jej vytrvalosť, ale aj šikovnosť miestnych lekárov.

Takmer každá žena sa túži stať matkou. Katke však lekári tvrdili, že nikdy nebude mať deti. Jej diagnóza je vážna. Cystická fibróza je dedičné genetické ochorenie, ktoré postihuje viaceré orgány, najmä pľúca.

Tehotenstvo ženy s cystickou fibrózou je veľmi zriedkavé, keďže hustý sekrét bráni v oplodnení a uhniezdení oplodneného vajíčka.

Moderná medicína a šikovní lekári však dokážu dať nádej na lepší život aj pacientom s ťažkými diagnózami a to je presne prípad prvorodičky Katky.

Na Slovensku sme doteraz zaznamenali iba tri takéto pôrody, napríklad v Anglicku ich bolo za posledných 10 rokov iba osem.

„Je to také výnimočné, lebo na Slovensku nás naozaj nie je veľa. Ja som sa s iným pacientom ani nemala možnosť poradiť, že ako vyzeralo to tehotenstvo," hovorí rodička Katarína Dyková.

Primár Erik Dosedla však Katke dodal nádej. V spolupráci s ďalšími odborníkmi sa pôrod sekciou podaril prakticky bez komplikácií. Dnes sa už mladá mamička teší z krásneho a najmä zdravého dievčatka - Sofie.

„Moderná medicína prispela k tomu, že sme to dotiahli až do úspešného konca a narodilo sa zrelé veľké dieťa v termíne pôrodu, čo je naozaj rarita," uviedol Erik Dosedla, primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Šaci.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce