18. 06. 2019 19:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Teploty na operačných sálach sú neznesiteľné. Lekári bojujú s horúčavami každé leto

Lekári sa potia, nemocnice rekonštruujú. Odborník upozoňuje, že vysoké teploty na sálach sú nebezpečné.

Teploty na sálach stúpajú nad 30 stupňov.
Teploty na sálach stúpajú nad 30 stupňov. Foto: TVNOVINY.sk

Lekári v týchto dňoch operujú aj v tridsať stupňových horúčavách. Operačné sály bez klimatizácie sú pritom pre pacientov vážne nebezpečné. Nielen, že horúčavy narúšajú sterilné prostredie, no zvyšujú aj riziko pochybenia lekárov.

Nemocnica vraj chystá rekonštrukciu

Vzduchotechnika vraj nefunguje na sálach ORL v národnom ústave detských chorôb, po starom bratislavskej detskej fakultnej nemocnici.

"Veselo sa tam celodenne operuje v extrémne vysokých teplotách, nie je zabezpečená žiadna ventilácia vzduchu, hromadia sa tam nebezpečné anesteziologické plyny, karcinogény. Je to rizikové pre pacientov ako i zdravotnícky personál," píše sa v maili, ktorý dostala redakcia TV Markíza.

Bratislavská nemocnica odpovedala šalamúnsky - chystajú veľkú rekonštrukciu všetkých operačiek. Spomínané ORL sály majú dve - na jednej údajne klimatizácia funguje, na druhej nie.

Hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická hovorí, že v rámci rekonštrukcie bude riešená aj vzduchotechnika a chladenie vzduchu. "Operačné sály vrátane operačnej sály pre ORL výkony sú klimatizované. Aj týmto prosíme o trpezlivosť, sú veci, ktoré ovplyvniť nedokážeme, predovšetkým z hľadiska dĺžky procesov."

Problémy hlásia aj iné nemocnice

Na horúčavy v nemocniciach sa však nesťažujú len v Bratislave, ale aj po celom Slovensku.

Zamestnanec trenčianskej nemocnice nám poslal fotografiu, na ktorej vidno, ako teplota o desiatej hodine ráno na operačnej sále dosiahla vyše tridsať dva stupňov.

Trenčianska nemocnica tvrdí, že klimatizáciu na sálach rekonštruujú, preto momentálne nejde. Po zverejnení fotografie sľúbili, že fungovať začne opäť koncom týždňa.

Peter Visolajský z Lekárskeho odoborového združenia vysvetľuje, že pri takom teple je aj vyššie riziko pochybenia lekára či sestry. Tiež to má podľa Visolajského vplyv na zníženú hygienu, pretože lekár operatér alebo sestra sa potí, a keď sa vrstvy prepotia, má to vplyv na mikróby.

Hoci nemocnice tvrdia, že problém s klimatizáciou je len dočasný, počúvame o ňom už roky. Aj pred pár rokmi sme vám priniesli reportáže, v ktorých sa lekári po celom Slovensku sťažovali na neznesiteľné teploty na operačných sálach.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce