19. 06. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Skúsenosť, ktorá môže ovplyvniť celý život. Psychologička radí, ako sa brániť aj voči pedofílii

Minulý týždeň šokoval prípad učiteľa, ktorý mal obťažovať maloletého chlapca.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Skúsenosť, ktorá môže ovplyvniť celý život. Minulý týždeň šokoval prípad učiteľa, ktorý mal obťažovať maloletého chlapca. Muž je stíhaný vo väzbe. Podľa psychologičky sú teraz na rade učitelia a rodičia. Aj spolužiakom v škole vraj treba vysvetliť, čo sa deje. Aby sa deti vedeli brániť. 

Učiteľ (51) sa mal s jedným zo svojich žiakov zblížiť viac. Detaily prípadu zverejnila polícia. "So zámerom sexuálneho kontaktu s maloletým nadviazal s ním, ako aj s jeho matkou priateľský vzťah, ktorý po dlhšiu dobu udržiaval," povedal vtedy policajný hovorca Michal Szeiff.

Učiteľ mal žiakovi najskôr finančne pomáhať a neskôr u neho chlapec dokonca prespával. Práve vtedy ho mal podľa polície fotografovať nahého a dotýkať sa ho po celom tele. Muža obvinila zo sexuálneho zneužívania a skončil vo väzbe. Udalosti, ktoré ovplyvňujú  život dieťaťa. 

"Má to dopad na psychiku, že si zážitky odnáša aj do svojej budúcnosti. Aj sekundárne sa to sťahuje aj na tých spolužiakov, ktorí o tom vedia," vysvetlila Dagmar Kopčanová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Na to, že sa niečo deje, môže upozorniť zmena správania. Napríklad ak sa veselé dieťa utiahne do seba, nechce jesť, alebo sa v noci strháva zo sna. Podľa polície sa v tomto prípade mal chlapcovi zhoršiť prospech aj správanie sa na vyučovaní. O podobných udalostiach treba podľa Dagmar Kopčanovej hovoriť, s rodičmi aj spolužiakmi.   

"Najhoršie je, keď sa to tabuizuje, keď si to rozprávajú len medzi sebou, určite je potrebné dať to na správnu mieru, vyjasniť si veci, že došlo k ničomu, čomu nemalo dôjsť a aby nám to bolo varovným signálom," pokračovala Kopčanová. 

Reportáž nakrúcala Andrea Šprochová

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce